Pandémia koronavírusu zvrátila doterajší urbanizačný trend. Ľudia sa už nesústreďujú prioritne do veľkých miest, práve naopak –  z obavy pred nákazou sa začali sťahovať do odľahlejších, menej preplnených lokalít najmä na vidieku.

Mnoho obcí a mestečiek v európskych krajinách začalo po niekoľkých desaťročiach konečne rátať viac prišelcov ako tých, ktorí boli na odchode. Napríklad v Španielsku bola populácia ešte pred koronou sústredená prioritne vo veľkých mestách. Obývaných je len 13 percent krajiny. Ide o najnižší podiel v rámci krajín EÚ (na porovnanie Francúzsko má 70 percentný a Nemecko 60 percentný podiel zaľudnenia). Niektoré španielske regióny sú tak riedko osídlené ako Laponsko za polárnym kruhom. Zhruba 3 400 menším samosprávam hrozí zánik.

Dejú sa hlboké zmeny

Krajina však bola počas posledného roka a štvrť silne zasiahnutá niekoľkými vlnami nákazy. Do vidieckych lokalít sa tak začal vracať život v podobe prisťahovalcov z väčších miest, ktorí sa snažili uniknúť pred infekciu a nájsť si vhodné útočisko pre prácu z domu. „V niektorých regiónoch sa dejú hlboké zmeny, ktoré začínajú byť nezvratné,“ uviedol podľa agentúry Bloomberg Tomas Garcia Azcarate, zástupca riaditeľa španielskeho Inštitútu pre ekonomiku, geografiu a demografiu v Madride.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa