Všade samý betón, železo, sklo; hustá infraštruktúra, ovzdušie plné smogu z dopravy; ľudia žijú hlava na hlave, jeden nad druhým. Taký je obraz dnešných veľkomiest. Celkovo v mestských aglomeráciách žije už viac ako polovica ľudstva.

V súčasnosti sú to asi štyri miliardy ľudí, pričom tento podiel bude stúpať, informoval web Bloomberg Green. Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj bude do konca storočia asi 85 percent svetovej populácie žiť v mestách.

Práve tie sú neuveriteľne citlivé na klimatickú zmenu, zvyšovanie teploty, aj extrémne výkyvy počasia. Budovy postavené na betónových základoch pohlcujú slnečné žiarenie, spôsobujú veľké horúčavy, no aj silné dažde majú dopad na život v mestách. Ak ľudia budú naďalej produkovať skleníkové plyny otepľujúce planétu súčasným tempom, Zem sa do konca storočia oteplí najmenej o tri až štyri stupne Celzia v porovnaní s teplotami v predindustriálnom období, predpovedajú vedci. To môže spôsobiť, že veľká časť planéty sa stane pre život nevhodnou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa