Transakčná daň sa musí zrušiť, pričom najviac poškodzuje podnikateľov a zamestnávateľov na Slovensku. K jej kritike zo strany KDH sa pridali ďalšie opozičné subjekty PS a SaS.
„V parlamente predložíme pozmeňujúci návrh, ktorý ruší transakčnú daň k prvému máju, a už odvedenú daň za apríl vracia daňovníkom,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka. Vláda podľa neho zavedením nového poplatku vyháňa z krajiny podnikateľov, ktorí môžu pomôcť Slovensku rásť.
Poslankyňa PS Darina Luščíková zdôraznila, že transakčnú daň si štát odvedie z každého jedného výdavku podnikateľov, či už to bude z nákupu materiálu, za používanie telefónu alebo v prípade miezd zamestnancov. Rovnako ju podľa nej zaplatia aj začínajúci podnikatelia. Pripomenula, že z dôvodu jej zavedenia každý desiaty podnikateľ zvažuje ukončiť podnikanie na Slovensku a až polovica firiem bude šetriť tento rok na svojom rozvoji, mzdách a znižovaním počtu zamestnancov.
Transakčná daň podľa poslanca SaS Mariána Viskupiča zvýši náklady a pridá byrokraciu. Katastrofálne následky bude mať najmä pre malé firmy, ktoré nebudú schopné prijať dodatočné náklady. Preto znížia investície alebo prepustia zamestnancov.
Doplnil, že vláda očakáva, že transakčná daň prinesie do štátneho rozpočtu v budúcom roku 700 miliónov eur. Podľa Viskupiča to ale bude oveľa menej, lebo administratívne náklady na správu dane zvýšia náklady štátu a zníži sa efektívnosť opatrenia.
Banky môžu zaviesť napríklad poplatky za bankové prevody alebo iné služby už v lete. Slovensko sa podľa neho stane menej atraktívne pre zahraničných investorov, pričom domácim podnikateľom sa zase bude ťažšie získavať kapitál pre rozvoj, preto siahnu po iných riešeniach.
Minister financií Ladislav Kamenický vyzdvihol, že transakčná daň má svoj význam, keďže jej zrušenie by v roku 2026 znamenalo stratu príjmu do štátneho rozpočtu v hodnote asi 700 miliónov eur. Podľa neho ju zabezpečí rozdelenie súkromných financií od tých podnikateľských na účtoch v bankách. Zároveň vytvára priestor pre efektívnejšiu kontrolu zo strany Finančnej správy a boj s daňovými únikmi.
Ďalšie dôležité správy
