Koronavírusový variant omikron by sa podľa očakávaní mal stať v Európskej únii dominantným do polovice januára. Uviedla to v stredu v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Pošet prípadov sa zdvojnásobuje

„Vedci očakávajú, že omikron by sa mohol stať dominantným variantom vo väčšine európskych krajín už v polovici januára... Počet prípadov sa v súčasnosti zdvojnásobuje každé dva až tri dni,“ povedala šéfka exekutívy a zdôraznila, že Únia je dobre pripravená na boj proti novému variantu koronavírusu, keď proti covidu je v súčasnosti zaočkovaných 66,6 percenta európskej populácie.

Von der Leyenová vyjadrila presvedčenie, že EÚ má „silu“ i „prostriedky“, aby zdolala toto ochorenie, hoci je podľa vlastných slov smutná, že aj tohtoročné „Vianoce budú zatienené pandémiou“.

„Vidíme rastúci počet chorých, väčšiu záťaž pre nemocnice a, bohužiaľ, aj nárast počtu úmrtí,“ povedala predsedníčka EK, ktorá spresnila, že nárast počtu zaznamenaných infekcií nateraz zostáva spôsobený „takmer výlučne“ variantom delta.

Zjavne nákazlivejší

„Znepokojuje ma však, že teraz vidíme na obzore nový variant omikron, ktorý je zjavne ešte nákazlivejší,“ dodala Ursula von der Leyenová, ktorá opäť apelovala na očkovanie treťou dávkou.

„Počiatočné údaje nám ukazujú, že tretia dávka (vakcíny) je najlepšou ochranou pred novým variantom,“ povedala šéfka európskej exekutívy.

JB 25 Chang-čou - Zdravotná sestra vyberá balenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinovac počas očkovania vo vakcinačnom centre v čínskom meste Chang-čou 23. marca 2021. Čínska biofarmaceutická spoločnosť Sinovac oznámila, že jej vakcína CoronaVac proti ochoreniu COVID-19 je bezpečná a účinná aj u detí vo veku od troch do 17 rokov. Informovala o tom v utorok agentúra AP. FOTO TASR/AP

A nurse takes out pack of doses of Sinovac COVID-19 vaccine from a refrigerator at a com
Neprehliadnite

Najrozšírenejšia vakcína na svete neponúka takmer žiadnu protilátkovú ochranu voči omikronu