Podľa hlavného lekára spoločnosti Moderna Paula Burtona môže byť nová varianta koronaviru omikron nákazlivejšia a už zavedené vakcíny nemusia byť účinné.

Ak by to bola pravda, nová vakcína, ktorá by na nový variant fungovala, by mohla byť k dispozícii na začiatku roka 2022, informoval Bloomberg. Vakcínou od spoločnosti Moderna sa proti koronavíru očkuje už  takmer rok.

Rast akcií o 30 percent

Akcie Moderny na základe tejto správy posilňujú dnes o 10 percent, pričom predchádzajúci pracovný deň vzrásti o 20 percent - po správe, že na scénu nastupuje Omikron.

„O schopnosti súčasnej vakcíny poskytovať ochranu by sme mali vedieť v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov,“ povedal Burton v nedeľu v programe „Andrew Marr Show“ od BBC.

Nová vakcína začiatkom roka

„Ak budeme musieť vyrobiť úplne novú vakcínu, myslím, že by mohla byť k dispozícii vo veľkom množstve začiatkom roku 2022," povedal. „Pozoruhodné na mRNA vakcínach je to, že ich môžeme vyvinúť veľmi rýchlo,“ dodal Burton.

Biotechnologická spoločnosť so sídlom v Cambridge v Massachusetts vo štvrtok zmobilizovala stovky zamestnancov hneď po tom, ako sa rozšírili správy o variante omikron. Istá ochrana proti novej variante by mala stále existovať v závislosti od toho, kedy bol človek zaočkovaný.

Vírus vyzerá nebezpečne

„Ak nie ste očkovaní, nechajte sa očkovať,“ povedal Burton. „Je to nebezpečne vyzerajúci vírus, ale myslím, že teraz máme v našej výzbroji mnoho nástrojov, ako s ním bojovať.“

Moderna už v piatok uviedla, že rýchlo pracuje na testovaní súčasnej vakcíny proti novej variante.

Omikron vykazuje mnoho mutácií, ktoré podľa vedcov možno vedú k jej ľahšiemu prenosu. Podľa WHO však potrvá ešte týždne, kým bude jasné, aké konkrétne dôsledky mutácie majú.

Predbežné poznatky ukazujú na zvýšené riziko reinfekcie v porovnaní s inými znepokojivými variantmi. Prívlastok „znepokojujúci" si predtým vyslúžil aj teraz prevládajúci variant delta.

karanténa
Neprehliadnite

Slovensko reaguje na omikron, zavádza povinnú karanténu pre všetkých po príchode z Afriky