Koronavírusový variant omikron je v ranom štádiu infekcie 4,2-násobne nákazlivejší ako variant delta. Vyplýva to zo štúdie poradcu japonského ministerstva zdravotníctva Hirošiho Nišiuru, ktorého zistenie pravdepodobne potvrdí obavy z nákazlivosti nového variantu.

ŠOKUJÚCE zistenia o pôvode variantu omikron: Vyvinúť sa mal ešte PRED ALFOU!
Neprehliadnite

Omikron má vyššie riziko opätovnej nákazy, ale miernejší priebeh než delta

Analýza genómových dát

Podľa Nišiuru sa variant koronavírusu omikron šíri rýchlejšie a je schopný účinnejšie oklamať prirodzenú či očkovaním nadobudnutú obranyschopnosť organizmu, napísala agentúra Bloomberg.

Na snímke je lôžkové oddelenie na Kramároch, kde sa liečia pacienti chorí na Covid-19.
Neprehliadnite

Dve dávky očkovania nemusia pred omikronom stačiť. Treba aj tretiu dávku

 Nišiura, ktorý sa špecializuje na na matematické modelovanie infekčných chorôb, k svojim zisteniam o vyšej infekčnosti omikronu dospel na základe analýzy genómových dát získaných do 26. novembra od infikovaných v juhoafrickej provincii Gauteng.

Údaje o zaočkovanosti

Nišiurova štúdia zatiaľ neprešla recenzným konaním a nebola publikovaná v žiadnom vedeckom časopise. Analýza genómových dát bola vykonaná rovnakou metódou ako júlová štúdia publikovaná v časopise Eurosurveillance, ktorej autori pred olympijskými hrami v Tokiu predpovedali, že dominantným koronavírusovým variantom bude delta.

Odkedy Južná Afrika objavila nový variant omikron, počet nových prípadov covidu-19 podľa posledných dát rapídne vzrástol až na takmer 20-tisíc nových chorých denne. 

,,Zaočkovanosť bola nižšia ako 30 percent a množstvo ľudí sa pravdepodobne nakazilo prirodzene," vraví Nišiura a pokračuje: ,,Musíme venovať veľkú pozornosť budúcim trendom, aby sme zistili, či sa to isté stane v krajiných, kde sa mRNA vakcíny používajú vo vysokej miere."

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Omikron úraduje aj v hlavách guvernérov. Stimuly majú byť stiahnuté skôr

Viac o téme: Omikron