Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala v stredu členské štáty EÚ na diskusiu o povinnom očkovaní, keďže ho príliš mnoho ľudí stále odmieta absolvovať dobrovoľne. Informovala o tom agentúra AP.

Zdravotná politika je v rukách členských krajín, únia len odporúča

Miera zaočkovosti v eurobloku je momentálne na úrovni zhruba 66 percent, zatiaľ čo viaceré členské krajiny aktuálne bojujú s rastúcim počtom nakazených, hospitalizácií a úmrtí a musia opätovne zavádzať protipandemické opatrenia.

„Je pochopiteľné a vhodné viesť túto diskusiu teraz – ako môžeme podporiť a potenciálne uvažovať o povinnom očkovaní v rámci Európskej únie," povedala von der Leyenová.

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde

Zdravotná politika je momentálne vnútroštátnou záležitosťou každej členskej krajiny EÚ a povinné očkovanie je obzvlášť kontroverznou témou, komentuje AP.

„Jedna tretina európskej populácie nie je zaočkovaná. Ide o 150 miliónov ľudí. To je veľa," poznamenala šéfka EK.

Slovensko poukazom za očkovanie zaujalo aj za hranicami

Nastupujúci nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý má čoskoro vo funkcii nahradiť Angelu Merkelovú, uviedol, že podporuje povinné očkovanie proti novému koronavírusu pre všetky vekové skupiny.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis avizoval, že očkovanie bude v jeho krajine povinné pre ľudí nad 60 rokov. Slovensko zvažuje, že ľudí v tejto vekovej kategórií odmení za zaočkovanie sa poukazom v hodnote 500 eur, všíma si AP.

Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) Martin Klus (SaS) odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na zasadnutie Ústredného krízového štábu SR v Bratislave vo štvrtok 17. júna 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Klus: Slovensko by malo pre omikron sprísniť kontrolu na hraniciach

Prípady nákazy spôsobené novým koronavírusovým variantom omikron, ktorý prvýkrát zistili v Juhoafrickej republike (JAR) a následne v regióne južnej Afriky, potvrdilo už 11 členských štátov EÚ.

JB 15 Brusel - Lídri EÚ, premiér SR Peter Pellegrini (šiesty zľava) počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli 12. decembra 2019. Lídri Únie budú diskutovať o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 – 2027 a taktiež budú hľadať dohodu na Dlhodobej stratégii znižovania emisií do roku 2050. 
FOTO TASR/AP

European Union heads of state meet in a round table at an EU summit in Brussels, Thursday, Dec. 12, 2019. European Union leaders gather for their year-end summit and will discuss
Neprehliadnite

Mimoriadny summit lídrov európskej únie o variante omikron sa zatiaľ konať nebude