V histórii novodobých olympiád, ktorá sa píše od roku 1894, sa doteraz nikdy odložené Olympijské hry nekonali. Kvôli druhej svetovej vojne boli síce najprv odložené na rok 1940, tie však boli neskôr úplne zrušené rovnako ako hry plánované na rok 1944.

Ak by sa Olympijské hry v Tokiu vôbec nekonali, utrpí japonská ekonomika škodu vo výške až zhruba 60 miliárd dolárov. V tejto sume sú zahrnuté priame náklady, ale aj nepriamy efekt v podobe strát z potenciálneho zvýšeného cestovného ruchu, maloobchodných tržieb, všeobecnej spotreby alebo investícií.

Na prípravu Olympijských hier Japonsko minulo doteraz približne 26 miliárd dolárov. Náklady spojené s jednoročným odložením sa rovnajú sume necelých šesť miliárd dolárov.

Japonský jen v reakcii na oznámenie o odložení hier voči doláru mierne oslabil. Olympiáda by totiž zvýšila dopyt po japonskej mene, napríklad zo strany prichádzajúcich turistov. Oslabenie jenu je však naozaj len mierne, pretože táto mena teraz ťaží zo svojho statusu kľúčového svetového bezpečného útočiska.

O jen je teda stále značný záujem, a to kvôli napätej atmosfére na svetových trhoch a možnej tohtoročnej globálnej recesii. Navyše odloženie o jeden rok pochopiteľne nenapácha zďaleka také škody ako prípadné úplné zrušenie hier.

Autor je hlavný ekonóm spoločnosti Czech Fund