Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom

Prognóza budúceho vývoja ekonomiky je v súčasnej situácii ako morské prasa. Nie je ani morské, ani prasa. Aktuálna strednodobá predikcia centrálnej banky rovnako nie ani strednodobou, ani predikciou. Takto vidí situáciu viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Pomerne rutinná pravidelná prognóza centrálnej banky sa v dôsledku krízy spojenej s koronavírusom zmenila na odhad troch možných scenárov vývoja ekonomiky.

NBS predpokladá, že ekonomika Slovenska bude uzamknutá, teda paralyzovaná, šesťdesiat dní. To, do akej miery slovenské hospodárstvo bude trpieť, bude záležať od toho, do akej miery sa zmenší zahraničný dopyt. Aj najlepšie opatrenia vnútri slovenskej ekonomiky totiž nezabránia poklesu, ak sa bude zhoršovať dopyt zo zahraničia.

Pokles HDP aj strata pracovných miest

Práve miera zhoršenia zahraničného dopytu odlišuje tri scenáre vývoja ekonomiky v tomto roku. Najpriaznivejší scenár nazval guvernér NBS Peter Kažimír scenárom „z ideálneho sveta“ a ten hovorí o poklese o 1,4 percenta. Stredné pesimistický scenár počíta s poklesom o 4,5 percenta.

Najhorší scenár predpokladá výrazné narušenie väzieb v globálnom obchode s tým, že mimoriadna situácia by mala trvať až do leta tohto roku. V takom prípade hrozí

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa