Predajcovia odevov Inditex a H&M sa s tržbami dostali späť na úroveň pred pandémiou. Švédska spoločnosť H&M vo štvrtom štvrťroku svojho finančného roka zvýšila čisté tržby o osem percent na 56,8 miliardy švédskych korún, zatiaľ čo španielsky Inditex v prvých deviatich mesiacoch svojho finančného roka zvýšil tržby o 37 percent na rekordných 19 ,3 miliardy eur.

Späť s tržbami napriek obmedzeniam

H&M je druhým najväčším predajcom odevov na svete, Inditex patrí prvé miesto. Španielsky podnik vlastní obchody Zara, Massimo Dutt, Bershka a ďalšie. „Zákazníci ukazujú, že naše kolekcie oceňujú a že môžu nakupovať kde chcú, kedy chcú a ako chcú,“ uviedla spoločnosť H&M.

WA 1 archív Mannheim - Na archívnej snímke z 18. marca 2020 chodknyňa kráča okolo zatvorenej predajne Zara v nemeckom meste Mannheim. Španielska spoločnosť Inditex oznámila za 1. kvartál prvú stratu v histórii, keď pandémia nového koronavírusu prinútila firmu zatvoriť na dlhšie obdobie takmer 90 % obchodov. Najväčší maloobchodný predajca odevov na svete, známy najmä značkou Zara, ale aj značkami Massimo Dutti či Bershka, uviedol, že za 1. kvartál 2020/2021, čo predstavuje obdobie od februára do
Neprehliadnite

Španielskemu odevnému koncernu Inditex sa začalo dariť, zisk sa vrátil na predkrízovú úroveň

Dodala, že na úroveň pred pandémiou sa tržby vrátili napriek pokračujúcim obmedzeniam a negatívnym dopadom pandémie. Štvrtý štvrťrok, a tým aj celý finančný rok 2021, firma uzavrela v novembri.

Štvrťročný rast tržieb je v súlade s odhadmi analytikov v ankete spoločnosti Refinitiv. Rast tržieb v miestnych menách predstavoval 11 percent, celoročný rast potom 12 percent. Podrobné výsledky hospodárenia za uplynulý finančný rok H&M oznámia 28. januára. Reťazec poznamenal, že keď vyjadria tržby vo švédskych korunách, potom na úrovni pred pandémiou ešte nie je.

Predajne boli zatvorené

Pred dvoma rokmi dosiahli štvrťročné tržby 61,7 miliardy korún. Na konci novembra bolo kvôli koronavírovým reštrikciám dočasne uzavretých okolo 115 obchodov H&M, hlavne v Rakúsku a na Slovensku. Na začiatku štvrťroka ich bolo zatvorených zhruba 100, najmä v juhovýchodnej Ázii.


pôvodný súbor:_MST_ nakup topanok_john garfield _011.jpg
Neprehliadnite

TOP v priemysle: Ľahký priemysel klesol vo všetkých segmentoch. Spamätávať sa bude dlho

Firma 30. septembra upozornila, že septembrovému rastu tržieb stáli v ceste problémy v globálnych dodávateľských reťazcoch. V dnešnom oznámení ale tieto problémy už nespomína. V období máj až júl sa tržby v medziročnom porovnaní výrazne zvýšili, pretože sa prejavil efekt uvoľnenia reštrikcií po predchádzajúcich uzáverách.

Vtedy ale tržby ešte boli pod úrovňou predpandemického obdobia. Zisk sa už ale vrátil na úroveň, ktorá bola vyššia ako tesne pred pandémiou. Inditex tiež uviedol, že jeho kolekcia na jeseň a zimu zákazníci dobre prijali. Tržby cez internet a v kamenných obchodoch sa v konštantných kurzoch v období od začiatku novembra do 10. decembra medziročne zvýšili o 33 percent. Proti rovnakému obdobiu vlani potom boli vyššie o desať percent.

Lokálne značky
Neprehliadnite

Lokálne módne značky sa zamerali na udržateľnosť a ich tržby rastú

Oživenie naberá na dynamike

Tržby v on-line obchode firma tento rok oproti roku 2019 viac ako zdvojnásobila. Na rekorde je za prvých deväť mesiacov roku aj zisk a objem voľnej hotovosti. Za tretí štvrťrok finančného roka potom tržby predstavovali 7,3 miliardy eur a čistý zisk 1,2 miliardy eur. Tretí štvrťrok firme skončil v októbri a výsledky sú tiež v súlade s očakávaním analytikov.

„Oživenie zatiaľ ďalej naberá na dynamike," poznamenal riaditeľ Inditexu pre kapitálové trhy Marcos López. Španielsky podnik v novembri rozhodol o zmene v najvyššom vedení. Od apríla sa funkcie predsedníčky správnej rady ujme Marta Ortegová, čo je dcéra zakladateľa Amancia Ortegy.

Na snímke Slavomír Alžbetkin, CEO a obchodný riaditeľ výrobného družstva Javorina.
Neprehliadnite

Šéf Javoriny: Zákazník hľadá spôsob, ako nezaplatiť plnú cenu. Máme mu ponúknuť nižšiu kvalitu?