Odevný dizajn na Slovensku je pre mnohých jednou veľkou neznámou. Propagácia funguje už niekoľko rokov, no medzi Slovákov sa dostáva pomaly. Známi sú predovšetkým dizajnéri, ženské autorky sú zatiaľ viac-menej v úzadí. 

„Nie je to tak len na Slovensku. Mužská dominancia v odevnom dizajne je celosvetovým nastavením a netuším, prečo je to tak," hovorí Petra Weingart, slovenská odevná dizajnérka pôsobiaca v Bratislave.

Nie je to o tom, že ženy sa nedokážu presadiť. „Muž má zatiaľ všeobecne v spoločnosti dominantnejšie postavenie. Pozrite sa napríklad na platy alebo obsadzovanosť jednotlivých pracovných pozícií" konštatuje dizajnérka. 

Petra Weingart tvorí už sedem rokov. Hovorí, že Slováci nie sú zatiaľ naučení chodiť k dizajnérom a stereotyp, že takýto odev je drahý  a nositeľný len na významnú spoločenskú udalosť, je v nás ešte stále zakorenený. Postupne sa situácia zlepšuje a udržateľnosť v móde sa začína „nosiť".

Anketa
Vlastníte odev od slovenského dizajnéra?
  • 16%
  • 84%

Rozprávali sme sa aj o tom, prečo zľavy na oblečenie nie sú zlé, ako sa dá dizajn tvoriť ekologicky, a o novom concept store v Ázii, ktorého súčasťou bude aj značka Petra Weingart.  

Celé video s Petrou Weingart

Keď vstupovala do sveta dizajnu ako dizajnérka a začínala tvoriť pod vlastnou značkou, na scéne už bolo viacero známych mien.

„Ja ich dodnes nevnímam ako konkurenciu. Každý z nás robí niečo úplne iné. Každý máme svoju hlavu, svoju predstavu, svoje vízie," reaguje na vtedajšiu a dnešnú slovenskú dizajnérsku základňu. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa