Objednávky na nové priemyselné výrobky z Nemecka v decembri ožili a vzrástli. A viac, ako predpovedali ekonómovia. Prispeli k tomu najmä veľké objednávky. Predbežné údaje zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis.

Destatis v pondelok informoval, že nemecké továrne zaznamenali v decembri 2022 po úprave o sezónne a kalendárne vplyvy nárast nových objednávok o 3,2 percenta oproti novembru, keď po revízii smerom nadol medzimesačne klesli o 4,4 percenta. Analytici pritom odhadovali, že decembrové objednávky stúpnu o 2 percenta.

Oživenie podporil najmä nárast veľkých zákaziek, predovšetkým vo výrobe elektrických rozvodných zariadení, motorov a turbín a strojov pre letecké a kozmické lode.

Po vylúčení veľkých objednávok sa dopyt po produktoch nemeckých tovární aj v decembri znížil, a to o 0,6 percenta oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Štatistiky ukázali, že objednávky na domácom, nemeckom trhu, v decembri vzrástli o 5,7 percenta a zahraničný dopyt sa zvýšil o 1,2 percenta. Nové objednávky z eurozóny pritom stúpli o 9,8 percenta, zatiaľ čo objednávky zo zvyšku sveta klesli o 3,8 percenta.

Nové objednávky na kapitálové tovary v decembri stagnovali, dopyt po polotovaroch stúpol o 9,7 percenta, ale po spotrebných tovaroch klesol o 3,3 percenta. V medziročnom porovnaní klesli objednávky na nemecké výrobky v decembri až o 10,1 percenta.

V porovnaní s decembrom 2019, čo bolo posledný rok pred pandémiou nového koronavírusu, boli objednávky v nemeckom priemysle vlani v decembri o 1,2 percenta vyššie.

Nové objednávky v Nemecku až na niekoľko výnimiek počas celého roka 2022 nepretržite klesali.

Ďalšie dôležité správy

Rearview,White,Suv,Car,In,Modern,Luxury,Showroom,On,Blur
Neprehliadnite

Predaj nových áut v Nemecku v januári klesol takmer o tri percentá