Nemecká generálna prokuratúra hľadá stopy po ďalších členoch hnutia takzvaných Ríšskych občanov (Reichsbürger), z ktorých mnohých už zatkli pri rozsiahlej protiteroristickej razii z vlaňajšieho 7. decembra.

Pátranie po ďalších členoch

Nemecký generálny prokurátor Peter Frank povedal pre nedeľné vydanie denníka Die Welt, že v rámci najnovšieho pátrania po zvyšných členoch Ríšskych občanov bolo zhabaných množstvo zariadení operujúcich s pamäťovými dátami, napríklad laptopov či mobilných telefónov, ale aj písaných dokumentov.

Do prokurátorovho príspevku v novinách mala možnosť tlačová agentúra DPA vopred nahliadnuť už v sobotu.

„Všetky zhabané predmety sa teraz zhodnocujú, a to aj z hľadiska toho, či sa má vyšetrovanie zamerať i na ďalšie podozrivé osoby,“ nechal sa počuť nemecký generálny prokurátor, ako ho cituje Welt am Sonntag.

V prípade Ríšskych občanov je momentálne obžalovaných 55 osôb, z ktorých 24 sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe. Jedna osoba je uväznená v Taliansku a čaká na vydanie do Nemecka.

Kto sú Ríšski občania?

Krajne pravicová teroristická skupina Ríšski občania (Reichsbürger, alebo Reichsbürgerbewegung), ktorú založili najneskôr v novembri 2021, chcela podľa zrojov prokuratúry z vlaňajšieho decembra násilne vniknúť do Spolkového snemu, zvrhnúť vládu a nahradiť ju vlastnou formou štátu.

Po plánovanom puči chceli Ríšski občania za hlavu štátu dosadiť jedného zo zatknutých, 71-ročného člena nemeckej šľachtickej rodiny Reussovcov Henricha XIII. Ten stále používa titul „knieža“, hoci Nemecko všetky šľachtické tituly zrušilo už pred viac než storočím.

Medzi zatknutými bola aj bývalá členka krajne pravicovej parlamentnej strany Alternatíva pre Nemecko Birgit Malsacková-Winkemannová, ktorá pôsobí ako sudkyňa v Berlíne.

Ďalšie dôležité správy

Nemecká polícia prehľadala počas rozsiahlych razií zameraných voči členom krajne pravicového hnutia Reichsbürger (Ríšski občania) viac ako 130 objektov v 11 spolkových krajinách.
Neprehliadnite

Ríšski občania chceli vytvoriť v Nemecku svoje roty ako základ budúcej armády