Nemeckí vyšetrovatelia nemajú zatiaľ žiadne dôkazy o tom, že za výbuchmi na plynovode Nord Stream 1 a 2, ku ktorým došlo na jeseň minulého roku, stojí Rusko.

„V súčasnosti sa to nedá dokázať. Vyšetrovanie prebieha,“ povedal spolkový generálny prokurátor Peter Frank v rozhovore pre nedeľné vydanie nemeckého denníka Die Welt, s ktorým sa vopred oboznámila agentúra DPA.

„Všetko to bolo komplexne zdokumentované. V súčasnosti to forenzne vyhodnocujeme,“ informoval prokurátor Frank.

Koncom septembra minulého roku boli na potrubí plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori zaznamenané štyri úniky plynu, ktorým predchádzali dva výbuchy.

Švédske bezpečnostné orgány v novembri uviedli, že šlo o závažnú sabotáž, avšak neuviedli vinníka.

Miesta výbuchov sa nachádzajú v blízkosti dánskeho ostrova Bornholm v medzinárodných vodách vo výlučnej ekonomickej zónach Dánska a Švédska. Obe krajiny vykonávajú vlastné vyšetrovanie. „Sme však v kontakte,“ povedal Frank.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Goljanovci - Pracovník pri výstavbe medzisystémového plynového prepojenia medzi Bulharskom a Srbskom v dedine Goljanovci na západe Bulharska v stredu 1. februára 2023. Prezidenti Bulharska a Srbska v stredu spustili výstavbu bulharskej časti plynovodu, ktorý je určený na diverzifikáciu energetických dodávok regiónu, ktorý bol donedávna takmer plne závislý od dodávok zemného plynu z Ruska. FOTO TASR/AP  


In this photo provided by the Serbian Presidential Press Service, a worker is seen at
Neprehliadnite

Bulharsko a Srbsko začali s budovaním plynového prepojenia