Národná rada prijala vo štvrtok uznesenie k situácii na hraniciach Európskej únie s Bieloruskom. Parlament tak odsúdil kroky bieloruskej strany vrátane stupňovania násilia a zneužívania ilegálnej migrácie na politické účely s cieľom umelého vyvolania politického tlaku na EÚ a jej členské štáty.

Lukašenko v spojitosti s migrantmi nechce konflikt, no nemieni sa vzdať
Neprehliadnite

Bielorusko vydiera Európu. Hrozí zastavením prepravy plynu

NR SR vyzvala bieloruské politické vedenie na dodržiavanie demokratických princípov a vyzvala ho na okamžité skončenie vypätej situácie na východnej hranici Únie a NATO.

Migranti na poľsko-bieloruskej stanici.
Neprehliadnite

Vráťte sa do Minska! Poliaci posielajú migrantom na hranici s Bieloruskom varovné SMS

Parlament prijatím uznesenia vyjadril solidaritu a podporu Poľsku, Litve a Lotyšsku, partnerom Únie a spojencom v Severoatlantickej aliancii pri zvládaní hybridného útoku na vonkajšie hranice EÚ a NATO.

Udržanie integrity východnej hranice EÚ a NATO je kľúčové

Rovnako vyjadril podporu opatreniam týchto krajín na zabezpečenie ochrany hraníc s cieľom čeliť hybridnému útoku, predchádzať vzniku nových krízových situácií či prevencie nelegálnej migrácie smerujúcej do Únie a ďalších hrozieb.

Migranti ako rukojemníci

NR SR tiež vyslovila znepokojnie a ľútosť nad opakovanými a vytrvalými útokmi zo strany Bieloruska so snahou o destabilizáciu regiónu.

NR SR tak podľa uznesenia striktne odmieta zneužívanie migrantov na politické účely a vyjadruje ľútosť nad konaním štátov, ktoré „zneužívajú ľudí z tretích krajín ako rukojemníkov".

Alexander Lukašenko
Neprehliadnite

Lukašenko sa vyhráža Ukrajine a Západu. Tvrdí, že mu podhadzujú migrantov v spacákoch