Krátko po tom, keď Rusko vo februári napadlo Ukrajinu, ruské letecké spoločnosti sa pripravovali na silné turbulencie. Západné krajiny počas niekoľkých dní zakázali lietadlám z krajiny ruského agresora vstup do ich vzdušného priestoru, stopli aj vývoz leteckých súčiastok a polovodičov do Ruska. Pre veľkú časť ruskej komerčnej flotily to bol naozaj problém, pretože tri štvrtiny strojov pochádzajú z Ameriky, Európy alebo Kanady, a tak náhradné diely a servis zo Západu sú nevyhnutné.

Mnoho analytikov preto predpovedalo, že odvetvie sa zrúti ešte pred letom. Zatiaľ sa to však nestalo. Ruské letecké spoločnosti nechali aj napriek rizikám svoje trasy otvorené, opravu lietadiel si zabezpečujú inak, častokrát aj na čiernom trhu. Niektorí dokonca „kanibalizujú“ na už odstavených a nefunkčných lietadlách kvôli súčiastkam. Gravitácii však nebudú schopní vzdorovať navždy. Jeden z ruských podnikateľov v tomto sektore, ktorý prezradil len krstné meno, Oleg, pre The Economist povedal, že na ruských lietadlách bude veľmi nebezpečné lietať už do jedného alebo dvoch rokov.

Oneskorený, ale istý zostup ruského letectva však ilustruje skutočnú silu západných sankcií. USA, Európska únia (EÚ) aj Spojené kráľovstvo sa touto formou pokúšajú rozdrviť ruskú ekonomiku, 11. najväčšiu na svete, v nádeji, že ruský prezident Vladimír Putin zastaví svoje vojnové úsilie. Odznelo však už mnoho názorov, že sankcie Západu nepomáhajú, ruská ekonomika im vzdoruje, či dokonca názory, že opatrenia viac škodia samotným západným krajinám.

Treba čas

Analytici The Economist preto hodnotili trio najčastejšie diskutovaných opatrení – zmrazenie aktív ruských oligarchov, finančné sankcie a obchodné obmedzenia – na škále od úplne zbytočných až po skutočne škodlivé s cieľom vyvrátiť spomínané pochybnosti o účinku západných sankcií voči Rusku. Ich analýza dokazuje, že všetky sankcie časom začnú vážne poškodzovať ruskú ekonomiku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa