Rusko sa v snahe obísť sankcie prijaté Západom pre vojnu na Ukrajine obracia na Turecko ako na potenciálneho obchodného partnera, píše denník The Washington Post s odvolaním sa na informácie od ukrajinskej rozviedky. Moskva pred dnešným stretnutím prezidenta Vladimira Putina a jeho tureckého náprotivka Recepa Tayyipa Erdogana v Soči predložila Turecku návrh, ktorý by jej umožnil obísť embargo na ruskú ropu prijatú Európskou úniou, a snaží sa tiež vyhnúť bankovej izolácii, tvrdí denník.

Snaha zamaskovať pôvod ropy

Konkrétne chce Moskva prinútiť Turecko, aby Rusku povolilo nákup podielov v tureckých ropných rafinériách, termináloch a zásobníkoch, čo by mu pomohlo zamaskovať ruský pôvod ropy. Embargo na dovoz ruskej ropy do krajín Európskej únie má začať platiť na prelome roka. Z embarga bude dočasne vyradená preprava ropy ropovodom Družba, ktorý zásobuje Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdiel od ostatných krajín môcť tiež až do decembra budúceho roka dovážať produkty z ruskej ropy z rafinérií v iných krajinách EÚ.

Rusko sa tiež snaží dosiahnuť, aby viaceré štátom vlastnené turecké banky otvorili najväčším ruským finančným štruktúram účty. Takýto krok by podľa ekonómov znamenal výrazné porušenie západných sankcií. K nim sa Turecko nepripojilo, hoci inváziu na Ukrajinu odsúdilo.

Turecké taktizovanie

Podľa The Washington Post ale zatiaľ nič nenasvedčuje, že by Turecko chcelo na ruský návrh pristúpiť. Podpora Ruska by totiž mohla viesť k uvaleniu sekundárnych sankcií na turecké banky a spoločnosti.

Na stretnutí s Erdoganom dnes Putin povedal, že dúfa v podpísanie memoranda o posilnení vzájomných ekonomických a obchodných vzťahov. Erdogan potom vyhlásil, že stretnutie s Putinom „môže otvoriť úplne odlišnú kapitolu" vo vzájomných vzťahoch. Turecko a Rusko stoja teraz na opačných stranách, pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine. Turecko je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, ktorá Kyjevu poskytuje vojenskú aj finančnú pomoc.

Ďalšie dôležité správy

JB 32 Teherán - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa rozpráva so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom počas ich stretnutia v Teheráne 19. júla 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, right, listens to Turkish President Recep Tayyip Erdogan during their meeting at the Saadabad palace, in Tehran, Iran, Iran, Tuesday, July 19, 2022. (Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin dúfa, že dohoda s Tureckom posilní ekonomické vzťahy