Od začiatku vojny na Ukrajine mali západné sankcie na produkciu ruskej ropy iba „obmedzený vplyv“. Vo štvrtok o tom informovala Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) a zvýšila svoju prognózu pre výrobu ruskej ropy pre rok 2023, píše The Financial Times.

Ruské vývozy výrobkov z ropy a zo surovej ropy do Európy, Spojených štátov, Japonska a Kórey klesli od invázie na Ukrajinu o takmer 2,2 milióna barelov denne. Presmerovanie tokov do krajín vrátane Indie, Číny a Turecka však zmiernilo finančné straty Kremľa.

Produkcia ruskej ropy v júli klesla oproti predvojnovým úrovniam iba o 310-tisíc barelov za deň, čo je pokles o menej než tri percentá. Z najnovšej správy IEA vyplynulo, že celkový vyvoz ruskej ropy klesol o 580-tisíc barelov za deň. Podľa údajov malo Rusko minulý mesiac na vývoze ropy zarobiť 19 miliárd dolárov a v júni 21 miliárd.

Čína nahradila EÚ

Podľa IEA využili ázijskí nákupcovia lacnú surovú ropu a Čína sa v júni stala najväčším dovozcom surovej ruskej ropy a nahradila tak EÚ.

Aj keď bude mať embargo EÚ na surovú ruskú ropu a výrobky z nej za následok ďalší pokles európskych dovozov, niektorí zákonodarcovia navrhli možné zmiernenie opatrení.

EÚ minulý mesiac zvoľnilo obmedzenia týkajúce sa dodávok ruskej ropy pre krajiny mimo blok. USA sa zatiaľ snažia prinútiť krajiny G7, aby podporili mechanizmus stanovenia cenového stropu, vďaka ktorému by sa nejaká časť ruskej ropy dostala do tretích krajín. Avšak iba pod podmienkou, že by boli za náklad ochotné zaplatiť nižšiu než trhovú cenu.

Záväzok EU znížiť spotrebu plynu v členských štátoch od augusta 2022 do marca 2023 o 15 percent bude mať podľa IEA za následok, že najbližších šesť štvrťrokov sa bude dopyt po rope zvyšovať o zhruba 300-tisíc barelov za deň.

Ďalšie dôležité správy

Richard Sulík - ilustračný záber
Neprehliadnite

Našiel sa narušiteľ systému platieb, ropa opäť prúdi k Slovákom. Nie však všade, Česko je mimo