V marci tohto roka ministerstvo zdravotníctva zverejnilo koncept výstavby novej Univerzitnej nemocnice Bratislava, z ktorej bolo jasné, že jej staro-novou lokalitou bude bratislavská mestská časť Lamač - Rázsochy. Dokument však jednoznačne nehovoril o tom, či tam postavia nemocnicu nanovo, alebo dostavajú už rozostavaný komplex.

Namiesto dostavby búranie: Rázsochy sú v dezolátnom stave, veľká časť zmizne

Nemocnica Rázsochy, fotené v roku 2013 Zdroj: Juraj Velička - NMH

Na minulotýždňovej konferencii TRENDU Zdravotnícky manažment minister zdravotníctva Tomáš Drucker prezradil, že časť postavenej nemocnice je v dezolátnom stave, a preto sa bude búrať.

„Bolo urobených viacero znaleckých posudkov súčasnej stavby, či už ide o štruktúru skeletu, alebo základy. Ukazuje sa, že stavba je výrazne nepoužiteľná z hľadiska súčasných konštrukcií, takže bude musieť byť z veľkej časti odstránená,“ povedal.

Milióny len na búranie

Búracie práce ministerstvo vyčíslilo na päť až 25 miliónov eur bez DPH. Je to ale iba hrubý odhad, keďže nie je ešte známy detailný rozsah búracích prác. Známy nie je ani ich termín. Ako povedal minister, dva pozemky pod nemocnicou ešte nie sú právne vysporiadané. Ministerstvo  medzičasom ohradilo stanovisko. Za nový plot zaplatilo firme Stavbak 111 872 eur.

Obstaralo tiež poradcov, ktorí majú štátu pomôcť s medicínskym plánovaním novej nemocnice. Medzinárodná agentúra AT Osborne B.V. má mať v oblasti plánovania a modelovania nemocníc dlhoročné skúsenosti. Za odmenu 57-tisíc eur by mala rezortu vypracovať koncept komplexnej logistiky zdravotnej starostlivosti, distribúcie a uskladnenia liekov, laboratórií, vstupných hál a čakární. Pripraviť má aj vonkajšiu logistiku.

Namiesto dostavby búranie: Rázsochy sú v dezolátnom stave, veľká časť zmizne

Nemocnica Rázsochy, fotené v roku 2013 Zdroj: Juraj Velička - NMH

Súčasťou vypracovaných požiadaviek má byť tiež identifikácia úloh, špecifikácia alternatív riešenia a otvorených otázok, ktoré bude potrebné zodpovedať, za účelom vypracovania detailného Programu požiadaviek 2.0.

„Je to ďalší podrobnejší a viac vyšpecifikovaný program požiadaviek, ktorý bude slúžiť ako podklad k tvorbe architektonickej a stavebno- projekčnej časti,“ doplnil riaditeľ komunikačného odboru ministerstva Tomáš Kuča.

V júni tohto roka rezort zriadil príspevkovú organizáciu Nemocnica Rázsochy, na ktorú presunuli celý majetok Rázsoch. Zároveň mali byť vo výberovom konaní vybraní členovia jej štatutárneho orgánu, teda generálny, ekonomický aj medicínsky riaditeľ. Záujemcovia mohli podľa oznámenia predkladať žiadosti do 23. októbra.

Vedenie ešte nenašli

Keď sa TREND.sk pýtal, koľko uchádzačov sa prihlásilo na jednotlivé pozície a kto v súťaži uspel, rezort uviedol, že ešte nikoho nevyberali. Oznámenie o výberovom konaní stiahli aj z webovej stránky ministerstva. Súvisieť to môže s kritikou, že vyberajú vedenie nemocnice, o ktorej ešte ani nevedia, ako bude vôbec vyzerať. Začiatok výstavby novej Univerzitnej nemocnice Bratislava je naplánovaný na rok 2021, prevádzka na 2023.

Rázsochy doplní ružinovská nemocnica, ktorá by sa mala dobudovať a nemocnica na Antolskej. Činnosť nemocnice na Kramároch sa má postupne utlmiť a budova dať do predaja. Nemocnica v Starom meste sa zmení na Špecializované centrum pre liečbu nervových a duševných chorôb a geriatrického pacienta. Špecializovaná geriatrická nemocnica v Podunajských Biskupiciach sa má transformovať na neziskovú organizáciu so sociálno-zdravotnými lôžkami.

Rozdeliť najväčšiu slovenskú nemocnicu majú ministerstvu pomôcť právnici z advokátskej kancelárie Ecker – Kán & Partners. Za deväť mesačný kontrakt majú dostať necelých 50-tisíc eur bez DPH. Rezort si od rozdelenia nemocníc sľubuje vyššiu efektivitu a lepšie hospodárenie. Ku koncu minulého roka vykázala stratu 47,7 milióna eur.