Rusko v posledných dvoch desaťročiach neustále zvyšuje podiel svojho dovozu z Číny. Ako ukazuje infografika statista.com, založená na údajoch obchodného portálu Germany Trade & Invest (GTAI), podiel na celkovej hodnote ruského dovozu pochádzajúceho z Číny sa pohybuje okolo 24 percent. Na začiatku milénia Rusko ešte väčšinu dovozu získavalo z Nemecka (13,8 percenta).

Od roku 2007 Čína podľa GTAI dodáva do Ruska viac tovaru, ako odtiaľ dováža. K najvýznamnejším importovaným tovarom v roku 2020 patrili zariadenia z oblasti komunikačných technológií, ako aj zariadenia na záznam a reprodukciu obrazu a zvuku. Rusko tiež dováža množstvo kancelárskych strojov a strojov na automatické spracovanie dát. Čína dováža najmä ropu a ropné produkty z Ruska.

Infographic: China's Rise to Russia's Most Important Trade Partner | Statista You will find more infographics at Statista

Z dnešného pohľadu sa zintenzívnenie obchodu s Čínou javí ako prvok dlhodobého geopolitického plánovania – zrejme aj preto, aby bola v prípade vojny menej zraniteľná voči sankciám zo strany Západu.

Len pred pár týždňami sa ruská hlava štátu Vladimír Putin dohodla na nových investičných projektoch a obchodných dohodách s čínskym prezidentom Si Ťin-Pchingom na okraji otváracieho ceremoniálu na zimných hrách v Pekingu.

Podľa GTAI plán počíta so zvýšením objemu bilaterálneho obchodu na 200 miliárd dolárov do roku 2024. V roku 2021 spoločná výmena tovaru dosiahla podľa ruských colných štatistík rekordných 140,7 miliardy dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin pózujú pred ich stretnutím v Pekingu 4. februára 2022. Putin v piatok pricestoval do Pekingu an otvorenie tohtoročných zimných olympijských hier 2022. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Sankcie pre Rusko Čína odmieta, EÚ šokuje, chce ju za „spojenca“. Ruské banky v hre otočili