Skupina členov amerického Kongresu zahŕňajúca demokratických aj republikánskych zákonodarcov dnes avizovala návrh zákona, ktorý by okrem iného zakázal dovoz ruskej ropy do Spojených štátov, informoval denník The New York Times (NYT).

Rozšírenie protiruských sankcií

Agentúra Reuters s odkazom na nemenovaný zdroj napísala, že Snemovňa reprezentantov by o tomto návrhu mohla hlasovať už v utorok. Americký prezident Joe Biden sa zatiaľ na zastavenie importu z Ruska nevyslovil, jeho vláda ale podľa oficiálnych vyjadrení túto cestu zvažuje.

Biden je podobne ako lídri európskych krajín pod rastúcim tlakom, aby v reakcii na pokračujúcu ruskú ofenzívu proti Ukrajine rozšíril protiruské sankcie aj do energetického sektora. Rovnako ako v Európe však v USA panujú obavy z posilnenia aktuálneho rastu cien pohonných hmôt, poťažmo plynu, hoci USA z Ruska dováža len sedem percent používanej ropy, píše denník NYT.

Zákon pripravovaný v Kongrese by zakázal dovoz ropy a ďalších energetických produktov a pozastavil „normálne obchodné vzťahy" s Ruskom, uvádza Reuters. Podľa NYT sa návrh týka aj obchodných stykov s Bieloruskom, ktorého územie poslúžilo ruským jednotkám ako východisko pri útoku na Ukrajinu.

Kľúčové suroviny

Rusko ani Bielorusko nepatria medzi významných obchodných partnerov USA, dodávajú tam však suroviny kľúčové pre niektoré odvetvia, ako napríklad platinu, železo alebo hnojivá, dopĺňa denník.

„V čase, keď Rusko pokračuje v nevyprovokovanom útoku na ukrajinský ľud, sme sa dohodli na legislatívnej ceste vpred v snahe zakázať import energetických produktov z Ruska a prerušiť obchodné vzťahy ako s Ruskom, tak s Bieloruskom," cituje denník z vyhlásení členov Kongresu.

Chystaný návrh by tiež Bidenovu administratívu nabádal k snahe vylúčiť Rusko zo Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a prezidentovi by umožňoval navýšiť clo na tovar privážaný z dvojice krajín.

Schválenie návrhu nie je isté

Nemenovaný poradca z Kongresu Reuters povedal, že celé znenie legislatívneho návrhu by sa malo objaviť ešte dnes. Už v utorok by o ňom potom mohla hlasovať snemovňa, pričom aj napriek podpore v oboch hlavných politických stranách jeho schválenie nie je isté. V Kongrese zároveň pokračujú rokovania o humanitárnej a obrannej pomoci pre Ukrajinu po tom, čo Biely dom vyzval na vyčlenenie ďalších desiatich miliárd dolárov na tento účel.

Americký minister zahraničia Antony Blinken v nedeľu uviedol, že Washington zákaz dovozu ruskej ropy zvažuje. Niečo podobné dnes odznelo aj od hovorkyne Bieleho domu Len Psakiovej. Prezidenta Bidena pri tom vývoj stavia do ošemetnej pozície, pretože kvôli silnejúcej inflácii čelia značnej kritike a minulý týždeň v prejave v Kongrese uisťoval, že skrotenie rastúcich cien je pre neho prioritou číslo jeden. Zároveň dnes Biely dom oznámil, že Biden je odhodlaný „navyšovať pre Rusko cenu" jeho invázie na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

PK 30 Kišiňov - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie ku pracovnej návšteve Moldavska v hlavnom meste Moldavska Kišiňove v nedeľu 6. marca 2022. FOTO TASR/AP

U.S. Secretary of State Antony Blinken gestures as he speaks during a joint press conference with Moldova's President Maia Sandu, following their talks, at the Presidential Palace, in Chisinau, Moldova, Sunday, March 6, 2022. Blinken is in Moldova pledging America’s sup
Neprehliadnite

Blinken: USA vyšlú do Litvy 400 vojakov; Litva: Nedovoľme na Ukrajine Srebrenicu