Dlhodobé následky sankcií budú mať na ruskú ekonomiku devastačný vplyv. Krátkodobo a strednodobo však budú mať devastačné následky najmä na západnú ekonomiku.  

Rast cien energií, ktoré dosahujú nové historické rekordy, sa nedotkne iba spotrebiteľov cez vyššiu infláciu a stratený ekonomický rast. Ale ovplyvní aj stabilitu finančných inštitúcií.  

Bláznivá niklová jazda

Začiatkom nového týždňa tieto obavy potvrdil nikel. Menej známy priemyselný kov zaznamenal najväčší pohyb v histórii priemyselných kovov. Historici musia ísť späť do 90. rokov minulého storočia, aby našli podobný príklad. Vtedy sa týkal medi.

Bežne sa nikel obchoduje okolo ceny 20-tisíc dolárov za tonu, no už v pondelok vzrástla jeho cena o 66 percent. V utorok nasledoval ďalší rast o viac ako 100 percent a jeho cena presiahla úroveň 100-tisíc dolárov. Niektorí obchodníci zarobili miliardy, iní o miliardy prišli.

„Je to bláznivé – toto absolútne nereflektuje podkladové faktory,“ tvrdí jeden z obchodníkov na burze LME, kde sa nikel obchoduje. London Metal Exchange (LME) je najväčšia burza priemyselných kovov na svete.

Na základe nevídaného pohybu na nikli bola burza donútená obchodovanie s kovom zastaviť a hľadá spôsob, ako sa situáciou vyrovnať. V najhoršom prípade hrozí tejto 145 rokov starej inštitúcii krach.

Ruské stopy

Všetko, čo je ruské, smrdí. Následky toho sú obrovské. Doteraz bola komodita ako komodita – bolo jedno odkiaľ pochádza. Nie po ruských sankciách. Všetko, čo je ruské, je toxické a nikto sa toho nechce dotknúť. Týka sa to aj niklu.

Najväčším producentom niklu na svete je Rusko, ktoré stojí za 12 percentami globálnej produkcie. Keď sa ruské zásoby niklu začnú považovať za toxické, dostupný objem kovu dramaticky poklesne. A to nie je jediný problém obchodovania komodít. 

Ako dosiahnuť masívne straty

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa