Moldavská ekonomika môže čeliť dvojitému šoku v podobe prerušenia dodávok ruského plynu a extrémne vysokých cien energií. Najchudobnejšia krajina Európy, nachádzajúca sa medzi Ukrajinou a Rumunsko sa pripravuje na všetky scenáre počas nadchádzajúcej zimy. Informuje o tom agentúra Bloomberg s tým, že 2,6-miliónový národ čelí inflácii presahujúcej 30 percent.

Blíži sa aj termín 1. október na rokovanie o splatení dlhu s ruskou spoločnosťou Gazprom, pričom Moldavčania majú uzavretú päťročnú zmluvu. Rusko napriek tomu hrozí úplným zastavením dodávok plynu.

Veľmi vysoké ceny

„Aj keď Gazprom bude pokračovať v dodávkach, stále musíme znížiť spotrebu, pretože ceny sú veľmi, veľmi vysoké,“ povedala premiérka Natalia Gavrilitaová počas rozhovoru v Bukurešti. Rastúce ceny sú „anomáliou“ leta, podotkla, „a nevieme, ako veľmi budú rásť počas zimy“. Gavrilitovej vláda začala rokovania aj s Rumunskom o potenciálnych dodávkach plynu za prijateľnú cenu.

Moldavsko si presadilo svoje ambície vstúpiť do Európskej únie. Lídri EÚ v júni schválili Ukrajinu aj Moldavsko za kandidátov na členstvo v rámci zrýchleného procesu.

Obavy z konfliktu

Bývalej sovietskej republike tiež hrozilo, že sa dostane do širšieho konfliktu – najmä kvôli Ruskom okupovanému oddelenému územiu Podnestersko. Premiérka N. Gavrilitaová uviedla, že od začiatku vojny na Ukrajine vo februári sa rozhovory so samozvanými orgánmi v Podnestersku zintenzívnili, pretože „chceme zachovať mier a stabilitu v krajine“.

Ďalšie dôležité správy

Kremeľ
Neprehliadnite

Udelenie štatútu pre Ukrajinu a Moldavsko bude mať negatívne dôsledky, znie z Moskvy