Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odsúdilo rozhodnutie lídrov Európskej únie, ktorí na summite v Bruseli odsúhlasili udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Únia sa snaží obmedziť Rusko, tvrdí Moskva

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová tento krok označila za pokus o zásah do sféry vplyvu Moskvy v rámci Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) tvoreného bývalými sovietskymi republikami.

„Rozhodnutím udeliť Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín EÚ potvrdila, že aktívne pokračuje v cieli obmedzovať Rusko v geopolitickom priestore SNŠ," uviedla vo vyhlásení Zacharovová. Podľa nej bude mať udelenie štatútu kandidátskych krajín „negatívne dôsledky".

Hoci môže trvať roky, kým sa Ukrajina a Moldavsko stanú oficiálne členmi európskeho bloku, rozhodnutie prijať ich za kandidátov je podľa Moskvy symbolom zámeru EÚ zasiahnuť hlboko do bývalého Sovietskeho zväzu, uviedla agentúra Reuters.

Ruské videnie situácie

Zacharovová ďalej uviedla, že Európska únia prisľúbením členstva Ukrajine a Moldavsku obetovala svoje demokratické ideály na úkor „neobmedzenej expanzie a politického a ekonomického zotročovania svojich susedov".

Moskva tvrdí, že jedným z dôvodov ruskej invázie na Ukrajinu je to, aby zabránila „zneužitiu" územia Ukrajiny na útoky voči Rusku. Západné krajiny a Kyjev však tvrdia, že ruské tvrdenia sú len nepodloženou zámienkou na ospravedlnenie vojny.

Ďalšie dôležité správy

EBE 44 Moskva - Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovorí počas on-line tlačovej konferencie v Moskve v Rusku v pondelok 6. júna 2022.   Lavrov v pondelok kritizoval európske krajiny za to, že zablokovali jeho lietadlo na ceste do Srbska. Lavrov bol nútený zrušiť svoju pondelkovú návštevu Srbska po tom, ako okolité krajiny v nedeľu uzavreli svoj vzdušný priestor pre lietadlo, ktorým mal priletieť do Belehradu.
Neprehliadnite

Lavrov obvinil EÚ a NATO z prípravy vojny proti Rusku. Budeme to sledovať, odkazuje