Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že jeho krajina robí všetko čo sa dá, aby Moldavsku pomohla s implementáciou reforiem potrebných na prijatie do Európskej únie.

 Poľsko ponúka finančnú a materiálnu pomoc 

„Poľsko ponúka (Moldavsku) finančnú a materiálnu pomoc s cieľom podporiť proces náročných reforiem," povedal Duda po stretnutí s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou vo Varšave.

Duda poznamenal, že skutočnosť, že Moldavsko aj Ukrajina dostali štatút kandidátskej krajiny na vstup do EÚ, predstavuje významný pokrok, „hoci ide len o prvotný krok".

Lídri EÚ udelili Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín na summite v Bruseli 23. júna. Gruzínsku bola zatiaľ ponúknutá perspektíva členstva v EÚ.

Moldavsko sa nachádza v zložitej situácii

Poľsko aj Moldavsko sú pre ruskú ofenzívu na Ukrajine v ťažkej situácii, povedal Duda. Dodal, že Moldavsko je v ešte zložitejšej pozícii. Zdôvodnil to tým, že nielenže susedí s Ukrajinou, ktorá je „terčom hrozného útlaku a cieľom ruskej agresie", ale na jeho území sa nachádza separatistický región Podnestersko. To Duda nazval „povstaleckou ruskou enklávou".

Podnestersko sa od Moldavska odtrhlo v roku 1992 a na jeho území má Rusko rozmiestnené svoje jednotky.

Duda tiež upozornil na problém závislosti moldavskej ekonomiky od Ruska. V tejto súvislosti vyzval celú EÚ, aby Moldavsku ponúkla podporu, keďže je v lepšej ekonomickej situácii.

Ďalšie dôležité správy

Kremeľ
Neprehliadnite

Udelenie štatútu pre Ukrajinu a Moldavsko bude mať negatívne dôsledky, znie z Moskvy