Zmiernenie pravidiel štátnej pomoci s cieľom pomôcť európskemu priemyslu konkurovať na celom svete je „nebezpečný“ prístup, varuje Mario Monti. „Je dôležité, aby sa pravidlá vrátili,“ povedal bývalý taliansky premiér a eurokomisár v rozhovore pre Politico. „Čím dlhšie bude fáza drogovej závislosti trvať, tým ťažšie je potom subjekt o ňu pripraviť,“ povedal o masívnom prepade štátnej pomoci Európskej únie.

Európska komisia počas pandémie uvoľnila pravidlá štátnej pomoci, aby umožnila vládam poskytnúť pomoc spoločnostiam, ktoré trpeli náhlym poklesom podnikateľskej aktivity. Minulý rok opäť uvoľnila pravidlá, aby pomohla pokryť vyššie náklady na energie v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

Teraz zvažuje ďalšie uvoľnenie, aby zodpovedalo zákonu Spojených štátov o znižovaní inflácie v objeme stoviek miliárd dolárov s cieľom podporiť zelený priemysel. „Nemá zmysel udržiavať jednotný trh bez narúšania hospodárskej súťaže zo strany firiem – ako sú kartely, zneužívanie dominantného postavenia, fúzie narušujúce hospodársku súťaž – ak krajiny potom môžu narúšať tento jednotný trh,“ povedal M. Monti, ktorý slúžil aj ako komisár pre vnútorný trh.

„Existuje akýsi kategorický imperatív, ktorý sa šíri po Európe, no väčšinou začal vo Francúzsku, podľa ktorého by sme mali na americkú IRA odpovedať adekvátne,“ uviedol M. Monti. To nezohľadňuje miliardy eur, ktoré EÚ vynaložila na svoj postpandemický plán NextGenerationEU, povedal.

„Je zbytočné, aby sme sa naháňali na oboch stranách Atlantiku, všetci vieme, že raz bude potrebné posunúť sa ku koordinovanejšej kontrole štátnej pomoci,“ povedal a vyjadril obavy, že súčasná Komisia nerobí dosť pre ochranu jednotného trhu.

„Nemôžem premýšľať o veľkých hĺbkových iniciatívach, ktoré by Komisii dali právomoc na prekonanie prekážok, ktoré členské štáty často kladú do cesty dokončeniu jednotného trhu,“ povedal. „Každý komisár pre jednotný trh to v minulosti urobil.“

„Nezdá sa, že by to zaujalo súčasného komisára pre vnútorný trh,“ Thierryho Bretona, alebo by „venoval väčšiu pozornosť pred predložením návrhov na odstránenie kontroly štátnej pomoci, čo by bolo ako strieľať si do nohy".

Skúsenosti z posledných troch rokov „nám všetkým umožnili urobiť akýsi laboratórny experiment o tom, ako by Európa vyzerala bez kontroly štátnej pomoci", dodal.

Taliansko, tradične nadšenec dotácií, teraz varuje pred uvoľnenejšími pravidlami štátnej pomoci, ktoré by mohli podkopať jednotný trh, čo je obava, ktorú zdieľajú menšie krajiny EÚ, ako sú Severské štáty a Belgicko, ako aj liberálne zmýšľajúci komisári EÚ. „Krajiny, ktoré sa predtým sťažovali na pravidlá štátnej pomoci, sa teraz sťažujú, že tieto pravidlá nie sú zavedené,“ povedal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Rumunsko dobieha bohatších susedov, pomáhajú mu príspevky z fondov EÚ