Európska únia sa chystá zatlačiť na USA vlastným dotačným systémom, aby zabránila zničeniu európskeho priemyslu americkými rivalmi, povedali pre Politico dvaja vysokí predstavitelia EÚ. Európa čelí dvojitému úderu zo strany USA. Akoby nestačilo, že ceny energií na starom kontinente podľa všetkého zostanú trvalo oveľa vyššie ako v Spojených štátoch kvôli ruskej vojne na Ukrajine, americký prezident Joe Biden investuje 369 miliárd dolárov v rámci dotačnej schémy na podporu zeleného priemyslu v súlade so zákonom o znižovaní inflácie.

Predstavitelia EÚ sa obávajú, že podniky budú teraz čeliť takmer neodolateľnému tlaku na presun nových investícií do USA a nie do Európy. Šéf priemyslu EÚ Thierry Breton varuje, že Bidenov nový balík dotácií predstavuje „existenčnú výzvu“ pre európsku ekonomiku.

Európska komisia a krajiny vrátane Francúzska a Nemecka si uvedomili, že ak chcú zabrániť tomu, aby sa kontinent zmenil na priemyselnú pustatinu, musia konať rýchlo. Podľa dvoch vysokých predstaviteľov EÚ teraz pracuje na núdzovej schéme na nasmerovanie peňazí do kľúčových odvetví špičkových technológií.

Európsky fond suverenity

Predbežným riešením, ktoré sa pripravuje v Bruseli, je čeliť americkým dotáciám vlastným fondom EÚ, uviedli dvaja vysokí predstavitelia. Išlo by o Európsky fond suverenity, o ktorom sa už v septembri zmienila predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v prejave o stave únie. Má pomôcť podnikom investovať v Európe a splniť ambiciózne ekologické štandardy.

Vysokí predstavitelia uviedli, že EÚ musí konať mimoriadne rýchlo, keďže spoločnosti už rozhodujú o tom, kde postaviť svoje budúce továrne na všetko od batérií a elektrických áut až po veterné turbíny a mikročipy.

Ďalším dôvodom, prečo by mal Brusel rýchlo reagovať, je vyhnúť sa tomu, aby jednotlivé krajiny EÚ šli samy za seba pri využívaní núdzovej hotovosti. Na pondelkovom stretnutí s lídrami priemyslu EÚ eurokomisár T. Breton údajne varoval pred „existenčnou výzvou“ pre Európu. Povedal, že teraz je nanajvýš naliehavé „vrátiť prebiehajúci proces deindustrializácie“.

Zákon o znižovaní inflácie je mimoriadnym problémom pre krajiny vyrábajúce autá v EÚ, ako je Francúzsko a Nemecko, pretože nabáda spotrebiteľov, aby kupovali americké výrobky, medzi nimi aj elektrické vozidlá. Brusel a hlavné mestá EÚ to považujú za podkopávanie globálneho voľného obchodu. Chcú uzavrieť dohodu, v rámci ktorej môžu európske spoločnosti využívať rovnaké americké výhody.

Diplomatické riešenie v nedohľadne

Keďže diplomatické riešenie sa zdá byť nepravdepodobné a Brusel sa chce vyhnúť totálnej obchodnej vojne, preteky o dotácie teraz vyzerajú čoraz pravdepodobnejšie ako sporný plán B. Brusel dúfa, že na piatkovom stretnutí ministrov obchodu EÚ dostane od Berlína jasnejšie informácie o tom, či je ochotný porušiť svoje tabu týkajúce sa dotácií.

Francúzsko už dlho volá po protiútoku proti Washingtonu nasmerovaním štátnych prostriedkov do európskeho priemyslu na pomoc priemyselným gigantom na kontinente. Táto myšlienka sa teraz presadzuje aj v Berlíne, ktorý je tradične ekonomicky liberálnejší.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck a jeho francúzsky náprotivok Bruno Le Maire vydali v utorok spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú na „priemyselnú politiku EÚ, ktorá umožní našim spoločnostiam prosperovať v globálnej konkurencii, najmä prostredníctvom technologického vedúceho postavenia.“ Dodali, že „chceme koordinovať úzko európsky prístup k výzvam, ako je zákon o znižovaní inflácie Spojených štátov amerických“.

Okrem piatkového stretnutia ministrov obchodu budú o tejto myšlienke na budúci týždeň neformálne diskutovať aj ministri pre hospodársku súťaž. Jeden z predstaviteľov uviedol, že európski lídri o tom budú diskutovať aj na okraji samitu západného Balkánu 6. decembra a na zasadnutí Európskej rady v polovici decembra.

Ďalšie dôležité správy

PK 19 Washington - Americký prezident Joe Biden reční o americkom záchrannom pláne v Bielom dome vo Washingtone 2. septembra 2022. Biden bude 28. a 29. septembra vo Washingtone hostiť prvý summit Spojených štátov a tichomorských ostrovných krajín. V piatok to oznámil Biely dom v čase, keď sa Peking snaží posilniť svoj vplyv v tomto regióne. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about the American Rescue Plan during an event in the South Court Auditorium on the White House campus, Friday, Sept
Neprehliadnite

Biden ide v Trumpových šľapajach. Chcel zabrániť obchodnej vojne s Európou, no robí pravý opak