Agentúra DPA pripomína, že táto správa prichádza v reakcii na množiace sa obvinenia zo sexuálneho obťažovania, ktoré sa najskôr vzniesli voči americkému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi, čo vyústilo do rozsiahlej celosvetovej kampane za práva žien, známej pod označením #MeToo.

Niektoré mníšky, aby pripravili raňajky pre kňazov, vstávajú za úsvitu, a idú spať až vtedy, keď „prichystajú večeru, poupratujú dom, operú a ožehlia bielizeň,“ napísali vatikánske noviny, citujúc sestru Máriu, mníšku, ktorá počula množstvo takýchto príbehov.

„V rámci tohto druhu ‚služby‘ mníšky nemajú žiadnu fixnú alebo regulovanú pracovnú dobu, na rozdiel od svetských (zamestnancov), a ich plat je ľubovoľný, často veľmi nízky,“ dodala mníška.

Ďalšia mníška, sestra Paula, pre príslušné noviny uviedla, že schopnosti a ambície mníšok sa často ignorujú. „Stretla som mníšky s postgraduálnym titulom z teológie, ktoré z dňa na deň poslali variť alebo umývať riad,“ dodala. „Bohužiaľ, v pozadí tohto všetkého je stále presvedčenie, že ženy majú menšiu hodnotu ako muži. V cirkvi kňaz znamená všetko, kým mníška nič,“ dodala setra Paula.

Článok venujúci sa tejto téme vyšiel v ženskom magazíne, ktorý každý mesiac vychádza ako príloha Osservatore Romano. Pápež František sľubuje, že v katolíckej cirkvi dá ženám viac priestoru.

Ustanovil napríklad komisiu, ktorá má skúmať rolu žien v prvotnej cirkvi a možnosť zavedenia diakonátu žien. Pápež však nespomenul možnosť, že by ženy v budúcnosti mohli pôsobiť aj v kňazskej službe.