Šéfovia diplomacií členských štátov Európskej únie majú v pondelok počas posledného tohtoročného zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci zvážiť nové sankcie, ktoré by mali odradiť Rusko od invázie na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na nemenovaný zdroj.

Deeskalovať vzťahy s Moskvou

„Ministri zahraničných vecí EÚ chcú diplomaticky deeskalovať situáciu s Moskvou. Niekedy však musíte mať prichystanú v rukách aj palicu,“ povedal nemenovaný diplomat.

Napätie v súvislosti s rastúcou vojenskou prítomnosťou Ruska na hraniciach s Ukrajinou už niekoľko týždňov prudko stúpa, analyzuje DPA. Podľa Severoatlantickej aliancie zhromaždilo Rusko v oblasti 75-tisíc – 100-tisíc vojakov, čo vedie k obavám z opakovania sa roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym a začalo podporovať proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Ministri zahraničných vecí EÚ sa počas pondelkového stretnutia chystajú diskutovať aj o zhoršujúcej sa ekonomickej a humanitárnej situácii v Afganistane po stiahnutí vojsk Spojených štátov.

Aj o postoji EÚ k Číne

Na programe stretnutia bude postoj EÚ k Číne po tom, ako Peking zaviedol colné sankcie voči Litve za to, že Vilnius sa pokúsil nadviazať užšie vzťahy s Taiwanom. Ministri sa budú zaoberať i situáciou vo Venezuele a vzťahmi medzi EÚ a Afrikou.

Slovensko bude na stretnutí v Bruseli zastupovať minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

KK1 Brusel - Výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis hovorí počas tlačovej konferencie 7. mája 2020 v Bruseli. Európska komisia (EK) predstavila vo štvrtok komplexný prístup na posilnenie boja, ktorý Európska únia vedie proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. FOTO TASR/AP
European Commissioner for An Economy that Works for People Valdis Dombrovskis speaks during a media conference regarding money laundering at EU headquarters in Brussels, Thursday, May 7, 2020. (
Neprehliadnite

Európska únia bude mať nový nástroj. Rusko, Čína aj USA by mali byť v pozore