Výkonný podpredseda Európskej komisie zodpovedný za obchod Valdis Dombrovskis oznámil, že Európska únia zavedie nový nástroj, ktorý jej umožní reagovať na ekonomický nátlak zo strany tretích krajín. Tento nástroj bude mať veľký presah aj do zahraničnej politiky, upozornil týždenník Politico.

Najväčší posun v zahraničnej politike únie

Nový nástroj umožní eurokomisii uvaliť odvetné sankcie na jednotlivcov, firmy i celé krajiny. Má sa posilniť aj postavenie EÚ ako geopolitického lídra.

Ak nový návrh prejde legislatívnym procesom – čo je podľa Politica pravdepodobné vzhľadom na podporu zo strany Francúzska a Nemecka –, bude to najväčší posun EÚ v oblasti zahraničnej politiky za posledné desaťročia.

Dokonca aj veľkí hráči ako Čína, USA a Rusko by si museli dvakrát rozmyslieť, či uvalia sankcie na EÚ, upozorňuje Politico.

Stánok Ericssonu v Hannoveri
Neprehliadnite

Zakázali Huawei, stratili časť čínskeho trhu. Napriek tomu Ericsson zvýšil kvartálny zisk

Týždenník pripomenul viaceré prípady z minulosti, kedy EÚ musela ustúpiť tlaku tretích krajín. Keď EÚ chcela zdaniť emisie leteckých spoločností, USA a Čína pohrozili obmedzeniami voči európskym leteckým spoločnostiam a zmrazením nákupov lietadiel Airbus.

Brusel podobne zastavil vyšetrovanie spoločnosti Huawei po tom, čo Peking pohrozil, že zdaní dodávky francúzskeho vína a obmedzí dovoz nemeckých áut.

Nové sankcie bez hlasovania v Rade EÚ

V súčasnosti je jej vplyv obmedzený z dôvodu jednomyseľnosti hlasovania členských štátov (Rada EÚ) vo všetkom, čo sa týka sankcií a zahraničnej politiky.

Napríklad pri sankciách voči Rusku jednotlivé vlády môžu využiť svoje právo veta, zmierniť návrhy alebo vynútiť si ústupky v úplne iných oblastiach.

Nový nástroj eurokomisii umožní prijímať nové sankcie bez potreby hlasovania v Rade EÚ. Ak napokon k hlasovaniu predsa len príde, postačí väčšinové hlasovanie – keďže pôjde o nástroj obchodnej, a nie zahraničnej politiky.

Za tejto situácie, ako konštatuje Politico, by Generálne riaditeľstvo EK pre obchod mohlo v skutočnosti plniť úlohu „ministerstva zahraničných vecí EÚ".

JB 31 Brusel - Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 24. mája 2018.  Vestagerová vo štvrtok uviedla, že Gazprom bude musieť uvoľniť svoju pozíciu na trhu a poskytnúť spotrebiteľom
Neprehliadnite

Európska komisia dala piatim bankám pokutu za kartel pri obchodovaní s menami