Neďaleko ukrajinských hraníc sa zhromaždilo odhadom už zhruba 94 300 ruských vojakov, povedal v piatok ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

Podľa jeho slov pritom existuje pravdepodobnosť, že koncom januára dôjde na hraniciach k „rozsiahlej eskalácii".

„Naša spravodajská služba analyzuje všetky scenáre, vrátane tých najhorších." Poznamenáva, že existuje pravdepodobnosť rozsiahlej eskalácie zo strany Ruska.

Začiatok manévra v januári

„Najpravdepodobnejší čas, kedy bude Rusko pripravené na eskaláciu, je koniec januára," povedal Reznikov podľa agentúry AP ukrajinským poslancom.

Dodal, že spomínaná eskalácia „je pravdepodobná, avšak nie istá a našou úlohou je predísť jej".

„Ukrajina má záujem v prvom rade o politické a diplomatické riešenie," zdôraznil Reznikov.

hranica
Neprehliadnite

Tlejúci konflikt - Európska únia zakročí proti Rusku, ak si to vyžiada situácia

Ruského zásahu sa obáva aj Západ

Predstavitelia Ukrajiny a krajín Západu majú obavy z hromadenia ruských vojakov a techniky neďaleko rusko-ukrajinských hraníc, ktoré môže byť podľa nich predzvesťou možného ruského útoku na Ukrajinu.

Rusko tvrdenia o príprave vojenského útoku voči Ukrajine odmieta.

„Nemáme žiadne plány zaútočiť na Ukrajinu. V blízkosti ukrajinských hraníc nemáme žiadnu zvýšenú vojenskú aktivitu. Neprebiehajú žiadne prípravy na ofenzívu," zdôraznil v piatok ruský senátor Konstantin Kosačev.

USA tiež v pozore

Aj Spojené štáty pripravujú nové opatrenia zamerané na obranu Ukrajiny pred potenciálnym útokom Ruska, uviedol v piatok americký prezident Joe Biden.

 Kremeľ obvinil USA z podnecovania napätia.

„Dávam dokopy podľa mňa najkompletnejší a najzmysluplnejší súbor iniciatív, aby bolo pre pána Putina veľmi, veľmi ťažké pokračovať a robiť to, čoho sa ľudia obávajú, že by mohol urobiť," povedal Biden novinárom.

Kremeľ medzitým v piatok avizoval, že ruský prezident Vladimir Putin a Biden budú o napätej situácii na východe Ukrajiny rokovať v priebehu budúceho týždňa prostredníctvom videohovoru.

JB 15 Grodno - Poľskí policajti a príslušníci pohraničnej stráže stoja pri plote s ostnatým drôtom, zatiaľčo migranti z Blízkeho východu a iných krajín, ktorí sa pokúšajú prekročiť hranice z Bieloruska do Poľska, sa zhromažďujú na hranici pri bieloruskej dedine Grodno 9. novembra 2021. Migranti, ktorí sa chcú dostať z Bieloruska do Poľska, sa pokúsili v pondelok na hranici prekonať bariéry, informovali agentúry. Podľa agentúry AP na videozáznamoch, ktoré zverejnili bieloruské médiá, vidno, ako m
Neprehliadnite

Ukrajina začala vojenské cvičenia ochrany hraníc s Bieloruskom, cvičia aj Rusi