Nové vymeriavacie základy na platenie poistného na sociálne poistenie od 1. januára 2022 sú známe. Minimálne poistné pre povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO) bude od nového roka 187,78 eura. Informovala o tom v piatok hovorkyňa Sociálnej poisťovne (SP) Zuzana Dvoráková.

Nové vymeriavacie základy na platenie poistného do SP budú platiť od nového roka pre živnostníkov, ostatné SZČO a dobrovoľne poistené osoby (DPO).

Na snímke vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová a vpravo zhrnutie návrhu opatrení do 1. fázy reformy daní, odvodov a sociálnych dávok počas tlačovej konferencie strany Za ľudí na tému Daňová reforma a Podporné opatrenia na zvýšenie zaočkovanosti obyvateľstva 25. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Matovičova reforma si získala podporu Remišovej Za ľudí, s realizáciou nechcú čakať

Minimálny vymeriavací základ, ktorý je aktuálne 546 eur, sa od nového roka zvýši na 556,50 eura. Maximálny vymeriavací základ, ktorý je v súčasnosti na úrovni 7 644 eur, sa zvýši na 7 931 eur.

„Minimálne poistné pre povinne poistenú SZČO od 1. januára 2022 bude 187,78 eura. Pre DPO, ktorá je dobrovoľne poistená dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti, bude vo výške 199,11 eura," spresnila hovorkyňa.

Informáciu o novej výške poistného dostanú SZČO počas januára 2022 zo SP listom alebo do e-schránky, ak ju majú aktivovanú. Poistné v novej výške potom prvý raz zaplatia do 8. februára 2022 (za január 2022).

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie na tému: Nezamestnanosť stále klesá, október potvrdil pozitívny trend na trhu práce 19. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Krajniak navrhol ďalší odklad splatnosti poistného za mesiac november