Štát zvýši pandemickú pomoc za mesiace november a december 2021 na úroveň schémy Prvá pomoc+. Príspevky z jednotlivých opatrení uvedenej schémy tak budú za tieto dva mesiace na úrovni vlaňajšieho záveru roka. Vyplýva to z materiálu, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predložil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak a ktorý odobril kabinet.

Zamestnávatelia a SZČO dostanú viac

„Vzhľadom na zhoršujúci sa vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku v súvislosti s výskytom ochorenia covid-19 považujeme za dôležité pokračovať naďalej v poskytovaní finančnej kompenzácie zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) zasiahnutým mimoriadnou situáciou," napísal rezort práce v materiáli. Podporí sa tým stabilizácia úrovne zamestnanosti, ako aj podnikateľského prostredia, ktoré významne ovplyvňujú negatívne faktory, ako zníženie odbytu v dôsledku šírenia nákazy. „Zamestnávateľom sa tak vytvorí rozhodovací priestor na udržanie pracovných miest a lepšie plánovanie zdrojov i napriek ďalším očakávaným výkyvom v ekonomike," dodal rezort.

Rezort práce potrebuje takmer 130 miliónov

Poskytovanie pandemickej pomoci počas posledných dvoch mesiacov jej fungovania teda bude vyššie, než sa plánovalo. Na to však bude treba aj dodatočné peniaze, rezort to vyčíslil na skoro 129 miliónov eur. Ako spresnil, z toho 93 miliónov treba na zvýšenú potrebu pomoci spôsobenú zhoršenou pandemickou situáciou oproti júnovým očakávaniam a skoro 36 miliónov eur na rozšírenie pomoci na rámec Prvá pomoc+.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie na tému: Nezamestnanosť stále klesá, október potvrdil pozitívny trend na trhu práce 19. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Krajniak navrhol ďalší odklad splatnosti poistného za mesiac november