Vzhľadom na zhoršujúci sa vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku sa vláda rozhodla upraviť podmienky projektu na udržanie zamestnanosti Prvá pomoc.

Cieľové skupiny sa rozšíria

Na návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) odobril kabinet niekoľko zmien v projekte. Zmeny sa týkajú rozšírenia cieľových skupín a úpravy určenia oprávnených výdavkov v opatrení 1 a 3A.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie k odhaleniu zneužívania systému príspevkov na ochranu pracovných miest žiadateľmi v Bratislave 22. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

M. Krajniak nesúhlasí so zrušením pandemickej PN, stále má podľa neho zmysel

Rozšírenie cieľových skupín sa vzťahuje na žiadosti a výkazy podané za mesiac október. Zoznam sa rozširuje o zamestnancov, ktorí boli prijatí do zamestnania po 1. februári tohto roka, najneskôr však 1. októbra - týka sa to opatrenia 1, 3A a 3B.

Takisto sa cieľové skupiny rozširujú o subjekty, teda žiadateľov o príspevok vo všetkých opatreniach, ktoré vznikli a začali prevádzkovať svoju činnosť po 1. februári tohto roka, najneskôr však 1. októbra.

Refundácia mzdy

,,Uvedené sa vzťahuje na poskytovanie pomoci v súlade s podmienkami Prvá pomoc, Prvá pomoc+ alebo Prvá pomoc++," napísal rezort v materiáli.

Vláda upravuje aj určenie oprávnených výdavkov, teda príspevkov opatrení 1 a 3A. Dopĺňa sa pravidlo, že zamestnávateľovi, ktorý je povinný vyplatiť zamestnancom náhradu mzdy vo výške minimálnej mzdy, sa pri refundácii zohľadní výška reálne vyplatenej náhrady mzdy.

,,Uvedené sa vzťahuje na poskytovanie pomoci v súlade s podmienkami Prvá pomoc a na žiadosti/výkazy podané za mesiac október 2021 a nasledujúce mesiace," doplnil rezort.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak má nový plán pre pracoviská firiem. Tretia vlna ich kláti, požadujú zmeny