Nebudú žiadne paušálne výdavky. Ani nezdaniteľná časť na daňovníka či na manželku v tisícoch eur ročne. Živnostníci dostali od ministra financií Igora Matoviča nálepku podvodníci. Ale štát chce do svojej kasičky od nich vybrať vyššie dane, ktoré zase môže rozdať inde a robiť sa „peknými“ za ich financie. 

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k jeho odvolávaniu z kresla ministra financií 29. júna 2021 v Bratislave. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria sa skončila, prichádza daňová. Z konateľov budú odídenci, ak klamú štát

Hľadajme spolu spravodlivosť, tieto tendenčné frázy sa niesli celou štvrtou časťou daňovo-odvodovej reformy ministra financií Igora Matoviča. Ním určená cesta pre živnostníkov, ktorá má vraj upratať systém, ale spôsobí pravý opak, nadobúda reálne kontúry.

Jediná ústretová veta, ktorú voči drobným podnikateľom povedal, bola, že sa im poďakoval za to, že ešte existujú. Ostatné časti jeho reformy sa nesú v duchu – všetci sú podvodníci, ktorí doteraz okrádali štát. A rozhodol sa s nimi zatočiť a „obdarovať“ ich podľa svojho gusta.

Upravíme grafy, ako okrádate štát

Pozerať sa na všetkých živnostníkov cez obraz, že sa snažia len podvádzať a rezortom predstavené grafy sú len výsledkom ich podvodov, s tým rozhodne nemôžeme súhlasiť, ohradil sa obratom prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik v rozhovore pre TA3. 

Igor Matovič nahrúca dokumentárny film
Neprehliadnite

Viac ako polovici firiem daň po Matovičovej reforme stúpne. Pokles o dve percentá môže byť klam

„Je tu množstvo živnostníkov, ktorí si plnia všetky povinnosti zo zákona a legislatíva, ktorá v súčasnosti platí, zodpovedalo ich postaveniu. Náš uhol pohľadu je podstatne odlišný od ministerstva,“ spresnil. Čísla, ktoré minister prezentoval, sú podľa neho pomiešané, najmä ak porovnáva živnostníkov so zamestnancami.

Toto sú novinky daňovo-odvodovej reformy:

1. spôsob

Živnostníci so skutočnými výdavkami zaplatia na odvodoch 29 percent a dani 19 percent, rovnako ako zamestnanci.

2. spôsob

  • Paušálne výdavky budú vo výške 29 percent. Išlo by o zrážkovú daň z každého príjmu, ktorá bude daňovo vysporiadaná.
  • SZČO v tom prípade nemusí viesť účtovníctvo a nečakajú ho ani žiadne daňové kontroly.
  • Kto teda napríklad zarobí 1 000 eur mesačne, zaplatí na odvodoch 290 eur.

Celé vysvetlenie a argumentácia ministra financií sa voči SZČO viedla v dvoch úplne chybných rovinách uvažovania, zhodnotila svoje postrehy na sociálnej sieti Jaroslava Lukačovičová, účtovná poradkyňa pre dane, mzdy a účtovníctvo.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Zmena platov podľa Matoviča. Bonusy nevykryjú, o čo štát ľudí pripraví, bohatší si prilepšia

„Už na prvom príklade tzv. piatich bratov minister argumentoval tým, že vlastne všetci robia rovnakú prácu v rovnakej kancelárii a každý sa rozhodol zdaniť svoj príjem inak. Je úplne scestné uvažovať o všetkých SZČO ako o podvodníkoch, ktorí zakrývajú podnikaním zamestnanie,“ objasňuje účtovná poradkyňa.

Reforma z ukradnutých nápadov

Minister teda predstavil svoj návrh cez päť príkladov zdaňovania ľudí s rôznymi príjmami a rôznymi formami zdaňovania. Priznal, že ten si „požičal“ od exministra práce a daňového experta Jozef Mihála. Ten na margo toho ironicky poznamenal na sociálnej sieti, že keď sa môžu kradnúť diplomovky, čoby sa nemohli aj nejaké slajdy z jeho materiálov na webinár.

vianočné trhy
Neprehliadnite

Zabaľte Vianoce, nebudú pre všetkých. Vláda zatiahla ručnú brzdu, trhom zobrala šancu

Najviac u I. Matoviča rezonoval príklad, kde financovanie štátu je na pleciach zamestnancov. Oháňal sa tým, že 2 milióny zamestnancov platia štátu 16 miliónov eur, 400-tisíc SZČO len 0,8 milióna eur.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovičova daňová brigáda. UNITAS zavedieme jedným vrzom, zrušíme výnimky, urobíme šou

V rámci prezentácie odznela aj jeho citácia, kde ich vzájomne porovnáva. „Nevidím dôvod, aby niekto, kto ťuká v kaviarni do klávesnice, platil iné odvody ako ten, čo ide na smenu do Volkswagenu.“

Toto choré porovnávanie úplne podľa J. Lukačovičovej ignoruje, že živnostník ručí celým svojím majetkom, musí si prácu zháňať sám, čelí riziku neuhradených faktúr a ďalšie. A to znovu len z toho dôvodu, že minister predpokladá, že všetci živnostníci zakrývajú zamestnanie.

Minister berie živnostníkov ako tých, ktorí neplatia odvody a sú zvýhodnení v zárobkoch, ale nevidí, že nemajú nárok na podporu v nezamestnanosti, znášajú riziko podnikania, nepodliehajú ochrane zákonníka práce a podobne.

Minister nevie, o čom je prax

Samostatne zárobkovo činné osoby si budú môcť vybrať z dvoch modelov zdaňovania. „Budú viesť evidenciu reálnych výdavkov spojených s podnikaním, zostavovať a predkladať daňové priznanie k dani z príjmov, platiť odvody vo výške 29 percent a daň z príjmov vo výške 19 percent, hovorí J. Lukačovičová.

Holanďanom začal čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež

Alebo sa v rámci druhého modelu nebudú musieť nikde registrovať z pohľadu získania oprávnenia na podnikanie. Len sa zaregistrujú do aplikácie, rovnako ako poskytovatelia doučovania a krúžkov pre deti.

„Nemusia viesť žiadnu evidenciu výdavkov, ani zostavovať daňové priznanie k dani z príjmov. Každý ich príjem sa bude priebežne zdaňovať zrážkovou paušálnou daňou vo výške 29 percent, poznamenáva J. Lukačovičová.  V tejto zrážke budú zahrnuté odvody aj daň.

Zmizne paušál i iné výhody

Problémov, ktoré živnostníkov čakajú po tejto reforme daní a odvodov v praxi, môže byť viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa