Mimoparlamentná SNS vyzýva ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby po pokuse o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského vo väzbe okamžite podala demisiu. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

,,Ak sa opakovane stane bývalému prezidentovi Policajného zboru, že za nejasných okolností dôjde k ohrozeniu jeho života, musí odísť šéfka rezortu, či sa jej to páči alebo nie. Súčasne žiadame dôsledné vyšetrenie skutku a vyjadrujeme podporu rodine Milana Lučanského," uviedla SNS.

Predsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová hovorí, že situácia si vyžaduje poctivé objasnenie a vyvodenie zodpovednosti. Ocenila zriadenie vyšetrovacej komisie s cieľom zapojiť dozorujúci medzinárodný článok, prezidentku či verejnú ochrankyňu práv.

Na snímke členovia predsedníctva strany Hlas - sociálna demokracia Ján Ferenčák, Stanislav Kmec, Matúš Šutaj Eštok, Ján Blcháč, podpredsedníčka strany Denisa Saková, podpredseda strany Richard Raši, predseda strany Peter Pellegrini, Róbert Puci, Ľubica Laššáková, Peter Žiga a podpredseda strany Erik Tomáš počas tlačovej konferencie na tému – Výsledky ustanovujúceho snemu strany Hlas-sociálna demokracia 28. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kolíková by mala rezignovať na svoju funkciu, tvrdí Hlas-SD

Odstúpenie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) zhodnotila Bihariová ako čestné a chvályhodné gesto. ,,Zvyčajne tento krok prislúcha politikom a političkám v príslušnom rezorte, pretože viac ako o zodpovednosť organizačne nadriadených článkov ide o zodpovednosť politickú. Verím však, že pani ministerka to spravodlivosti oplatí inak," dodala.

Líder mimoparlamentnej Dobrej voľby Tomáš Drucker je presvedčený, že k celému incidentu vôbec nemalo prísť. ,,Ja sa pýtam, ako je toto vo vyšetrovacej kolúznej väzbe vôbec možné," uviedol na sociálnej sieti. Poukazuje na to, že Lučanského pokus o samovraždu vyvolá mnohé otázky a pochybnosti.

Podľa predsedu mimoparlamentného hnutia KDH Milana Majerského je pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta ,,vážnym mementom pre akýkoľvek ďalší boj za spravodlivosť na Slovensku". ,,KDH žiada z tejto situácie bezodkladne vyvodiť zodpovednosť a rozptýliť akékoľvek pochybnosti o tom, či je štát schopný ustrážiť všetky demokratické procesy vrátane prezumpcie neviny a ochrániť každého jedného občana. V hre je základná dôvera občana v štát a jeho právny charakter," uviedol na sociálnej sieti.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu k výsledku preskúmania okolností súvisiacich s poškodením zdravia obvineného bývalého prezidenta Policajného zboru Milana L. vo výkone väzby v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove. V Bratislave 29. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

V prípade Lučanského sa začalo trestné stíhanie, tvrdí Žilinka

Lučanský, ktorý je väzobne stíhaný, sa pokúsil v utorok (29. 12.) o samovraždu. Jeho stav je kritický. Generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan po udalosti odstupuje zo svojej funkcie. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) tiež oznámila, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu pokusu o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti.