Odstúpenie generálneho riaditeľa ZVJS Milana Ivana v súvislosti s prípadom bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského považuje mimoparlamentná strana Hlas - sociálna demokracia za nedostačujúce. Vníma ho ako snahu prekryť politickú zodpovednosť ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) za celú sériu okolností, ktoré viedli k tragickej udalosti. „Hlas - sociálna demokracia očakáva, že ministerka rezignuje na svoju funkciu," uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu k výsledku preskúmania okolností súvisiacich s poškodením zdravia obvineného bývalého prezidenta Policajného zboru Milana L. vo výkone väzby v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove. V Bratislave 29. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

V prípade Lučanského sa začalo trestné stíhanie, tvrdí Žilinka

Ak Kolíková zotrvá na svojom poste, podľa strany sa iba potvrdí morálny rozvrat a deštrukcia dôvery v právny štát v réžii vládnej koalície. „Hlas - sociálna demokracia je pripravený podporiť zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie, ktorá za účasti opozície dôkladne vyšetrí okolnosti tragického prípadu generála Lučanského," dodala Medveď Macíková. Na odchod Kolíkovej vyzývali už v utorok (29. 12.) večer aj ďalší predstavitelia opozície.

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) prichádza na 58. rokovanie vlády SR v Bratislave 9. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

SaS je prípadom Lučanského šokovaná, oceňuje odstúpenie riaditeľa ZVJS

Ministerka spravodlivosti na stredajšom tlačovom brífingu k mimoriadnej udalosti v prešovskej väznici priznala, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti. Upozornila však, že i napriek všetkým možným opatreniam nemožno vždy samovraždám a suicidálnym pokusom zabrániť. Podľa vedomostí, ktoré má, je presvedčená, že k pochybeniu zo strany príslušníkov ZVJS nedošlo, oceňuje však krok Ivana, ktorý sa rozhodol odstúpiť, aby nedošlo k spochybňovaniu objektívnosti vyšetrovania mimoriadnej udalosti. Kolíková Ivanov postup vníma ako dôležitý krok z hľadiska dôvery verejnosti v spravodlivosť. Ministerka deklarovala, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu pokusu o samovraždu Lučanského. Súčasťou majú byť aj predstavitelia opozície, zástupcovia prezidentskej kancelárie a verejného ochrancu práv, zvažuje tiež angažovať experta zo zahraničia. Lučanský, ktorý je v súčasnosti vo väzbe, sa pokúsil v utorok o samovraždu. Jeho stav je kritický.