Tradičným privátnym bankárom to však dochádza len veľmi pomaly. Podľa štúdie World Wealth Report 2016, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť Capgemini, vlani v globálnom meradle nad robo-advisorom aspoň uvažovali dvaja z troch milionárov. Teda ľudí, ktorí majú na svojom konte aspoň milión dolárov.

Ešte rok predtým to nebol ani každý druhý. Privátni bankári však stále robotov podceňujú, ani tretina si nemyslí, že by robotom svoje peniaze najbohatší ľudia planéty zverili. Neuvedomujú si v plnej miere ani to, že ich prácu skúšajú milionári nahradiť obyčajným surfovaním po webe a diskutovaním o možných investičných príležitostiach v investičných komunitách fungujúcich online na peer-to-peer báze.

Podľa Capgemini si však menej ako tretina privátnych bankárov myslí, že by bohatí klienti mohli mať záujem radiť sa v online investičných sieťach.

Fintechy voňajú

Lenže tým najbohatším fintech riešenia voňajú čoraz viacej. Skoro polovica milionárov sa pripojí do P2P sietí aspoň raz týždenne, aby sa nechali inšpirovať nejakou investičnou myšlienkou a viac než štvrtina z nich sa tam obzrie aspoň raz mesačne, či kvartálne.

Najmä mladí sú presvedčení, že budú takýto spôsob poradenstva, či hľadania príležitostí využívať čoraz častejšie. Privátni bankári sa tak budú musieť obracať viacej, i keď veľké mená už s fintech firmami spolupracujú, či ich priamo vyvíjajú alebo kupujú.

Najbohatší ľudia planéty stále držia veľkú porciu mimo dosah privátnych bankárov. Priemerný svetový milionár má podľa Capgemini u privátneho bankára, hoci je s ním v drvivej väčšine spokojný, len tridsať percent majetku. Desatinu má uzamknutú vo svojich biznisoch.

Veľká porcia majetku je pripravená vo vysoko likvidnej forme a mohla by nájsť svoje miesto v investičnom rybníku. Necelá pätina majetku priemerného svetového milionára visí hladná v bankách na účtoch a 15 percent držia dokonca fyzicky v hotovosti. Zvyšok je v iných aktívach, napríklad v realitách.

Za posledné tri roky v globále milionári veľmi nemenili svoje preferencie čo do umiestnenia na finančných troch. Stále milujú hotovosť a vysokú likviditu, no časť sa z nej vlani presunula najmä do alternatívnych investícií, medzi nimi do hedge fondov, derivátov, zahraničných mien, komodít, či private equity investícií.

Na akciovom trhu nechávajú pracovať zhruba štvrtinu svojich finančných aktív, z toho viac než tretina ide do akcií jednotlivých spoločností, necelá tretina do podielových fondov a viac ako 17 percent do ETF.

Kde sú

Na svete je podľa Capgemini spolu asi 15,5 milióna ľudí, ktorí majú majetok presahujúci milión dolárov. Deväť z desiatich z nich sú len takí „malí“ milionári, pretože disponujú majetkom len do piatich miliónov. Ultramilionári, ktorí majú na konte viac než tridsať miliónov dolárov, tvoria ledva percento. Majetok ultramilionárov sa vlani zvýšil o dva a pol percenta, „chudobnejšie“ skupiny milionárov ho nahromadili viac o takmer päť percent.

Kto by sa chcel vydať na lov na milionárov, najväčšiu pravdepodobnosť stretu s nimi by mal v Spojených štátoch, Japonsku, Nemecku a v Číne. Dohromady odtiaľ pochádzajú traja z piatich milionárov. Východoázijská klíma pritom zrodu milionárov najviac priala vlani.

Boli to práve Japonsko a Čína, kde ich medziročne pribudlo najviac. Piatou krajinou s najväčším počtom milionárov má Veľká Británia. Štúdia však nestihla zachytiť prepad ich majetku po tom, čo si Briti minulý týždeň v rererende zvolili vystúpenie z Európskej únie.