Koaličná SaS považuje za principiálne, aby bol obvinený Marek Kaňka odvolaný z funkcie generálneho riaditeľa štátnej lotériovej spoločnosti Tipos. V pondelok to uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.

Musia ho okamžite odvolať

„Padni, komu padni, musí byť zásada bez ohľadu na nomináciu. Minister financií preto musí konať a šéfa Tiposu okamžite odvolať. Osobne som očakával, že sa to stane automaticky po obvinení Mareka Kaňku. Zotrvávanie tohto človeka na svojej pozícii určite neprispieva k dôvere občanov voči štátu," uviedol predseda SaS Richard Sulík s tým, že keď presne pred rokom prišlo k obvineniu podpredsedu MH Manažment Andreja Holáka, tak ho odvolal, hoci mu nakoniec bolo obvinenie zrušené.

Jednotný postoj SaS

Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet Marián Viskupič považuje za dôležité, aby ministerstvo financií vyvrátilo akékoľvek pochybnosti. „Obvinenie šéfa Tiposu v súvislosti s daňovými podvodmi vrhá zlé svetlo nielen na samotný Tipos, ale aj na ministerstvo financií," dodal Viskupič.

Či bude Kaňka zo svojho postu odvolaný, zatiaľ nie je z reakcie ministerstva financií jasné. „Ministerstvo financií Slovenskej republiky sa situáciou zaoberá a v súčasnosti zvažuje ďalší postup," reagoval na výzvu SaS rezort Igora Matoviča.

Podal sťažnosť voči obvineniu

Kaňku obvinila minulý týždeň Národná kriminálna polícia spolu s ďalšími 24 osobami a šiestimi firmami pre podozrenie z majetkovej a hospodárskej trestnej činnosti. Obvinenie vo štvrtok 9. júna potvrdila spoločnosť Tipos s tým, že Kaňka voči nemu podal sťažnosť.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda predstavenstva národnej lotériovej spoločnosti TIPOS Marek Kaňka počas tlačovej konferencie na tému Dôležitá pomoc pre slovenské nemocnice v boji proti koronavírusu v Bratislave 6. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Vážny problém pre OĽaNO. Šéf Tiposu sa mal podieľať na päťmiliónovom daňovom podvode