Tržby maloobchodu za rok 2022 medziročne vzrástli o 4,3 percenta. Z podielovo významných štruktúr maloobchodu pozitívny výsledok odvetvia ovplyvnil podľa Štatistického úradu SR najmä medziročný rast tržieb hyper- a supermarketov o 3,6 percenta a zvýšenie tržieb špecializovaných predajní s ostatným tovarom, kam patria napríklad drogérie a aj predajne obuvi či textilu o 13,7 percenta.

Naopak, výsledok celého odvetvia negatívne ovplyvnili vývoj tržieb čerpacích staníc a predaja mimo predajní vrátane zásielkového predaja. Ich tržby medziročne síce medziročne dosiahli vyššiu hodnotu, no po zohľadnení inflácie a prepočte na stále ceny sa ich tržby medziročne prepadli, pri čerpacích staniciach o 0,3 percenta, pri predaji mimo predajní o viac ako 5 percent.

Pozitívny výsledok podporil aj viac ako 14-percentný rast tržieb v podielovo menej významných zložkách maloobchodu, a to v špecializovaných predajniach s PC a IKT zariadeniami, ako aj v predajniach s potravinami, nápojmi a tabakom.

Ostatné zložky vnútorného obchodu dosiahli v súhrne za rok 2022 medziročný nárast tržieb, veľkoobchod o 16,2 percenta a predaj a oprava motorových vozidiel o 7 percent. Uvoľnenie opatrení spojených s pandémiou sa prejavilo takmer dvojnásobným rastom tržieb v ubytovaní a približne o pätinu sa zvýšili aj tržby v reštauráciách a pohostinstvách.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je obchodný analytik Ľubomír Drahovský.
Neprehliadnite

Nákupy Slovákov sa zmenili. V hľadáčiku majú diskont, nízke ceny a zľavy, v košíku nič navyše