Maloobchodné tržby v novembri 2022 dosiahli hodnotu o 1,4 percenta nižšiu ako v rovnakom období pred rokom. Medziročne nižšie tržby v stálych cenách zaznamenalo až päť z deviatich zložiek maloobchodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Celkový výsledok ovplyvnili najmä o 1,7 percenta nižšie tržby v rozhodujúcej zložke maloobchodu zahrnujúcej hyper- a supermarkety a podporil ho aj výraznejší pokles tržieb v objemovo menších zložkách maloobchodu. O viac ako 8 percent klesli tržby v predajniach s tovarom pre domácnosť, ako sú hobymarkety, predajne nábytku alebo spotrebnej elektroniky, ako aj v predajniach zameraných na kultúru a rekreáciu (kníhkupectvá, predajne športových potrieb a hračiek a podobne). Po polročnom zápase s vysokou infláciou cien pohonných látok sa do plusu dostali tržby čerpacích staníc. Ich tržby sa medziročne zvýšili o 6 percent. Takmer rovnakým tempom vzrástli aj tržby v predajniach potravín, nápojov a tabaku.

Novembrové tržby v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli v predaji a oprave motorových vozidiel o 7,3 percenta, v maloobchode o 1,7 percenta a vo veľkoobchode o 1,1 percento. Pokles takmer o 12 percent vykázali ubytovacie zariadenia, súčasne o 5,6 percenta klesli tržby reštaurácií a pohostinstiev.

V súhrne za 11 mesiacov roka 2022 boli tržby vo všetkých zložkách vnútorného obchodu medziročne vyššie, a to v maloobchode o 4,4 percenta, v predaji a oprave motorových vozidiel o 6,8 percenta, vo veľkoobchode o 16,8 percenta, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 14,7 percenta a v ubytovaní o 85,1 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Pile,Of,Euro,Coins,On,Euro,Notes.
Neprehliadnite

Aj v októbri tržby maloobchodu boli medziročne nižšie