Predseda maďarskej vládnucej strany Fidesz a premiér Viktor Orbán zaslal v prvých januárových dňoch maďarským voličom list, v ktorom ich žiada o finančný príspevok na kampaň Fideszu do jarných parlamentných volieb, uviedol v pondelok spravodajský server 444.hu.

V liste, ku ktorému je priložený šek, Orbán zdôraznil, že krajina stojí pred osudovými voľbami.

„V stávke je to, či Maďarsko bude ďalej napredovať, alebo sa vráti do Gyurcsányovej éry plnej zlyhaní," napísal predseda Fideszu.

KK17 Brusel - Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na druhý deň summitu EÚ v Bruseli 22. októbra 2021. Dvojdňový summit Európskej únie má ako hlavné témy debaty o náraste cien energií, o očkovaní proti koronavírusovej pandémii, o sporoch spojených s nerešpektovaním zásad právneho štátu a o obchodnej politike EÚ, ale aj o klimatických otázkach, o zahraničnej dimenzii migrácie a o digitalizácii. FOTO TASR/AP
Hungary's Prime Minister Viktor Orban arrives for an EU summit in Brussels, Friday, Oct
Neprehliadnite

Maďarsko oplotilo stovkami kilometrov svoje hranice. Orbán chce, aby to Brusel preplatil

Orbán varuje pred Sorosom a Bruselom

Orbán v liste opakovane varoval pred pokusmi Bruselu a finančníka Georgea Sorosa o zasahovanie do záležitostí Maďarska, spomenul ilegálnu migráciu a výzvy týkajúce sa koronavírusovej pandémie, ktoré si „vyžadujú boj".

Voličov poprosil, aby podľa svojich možností finančne prispeli k tomuto boju a aby podporili kampaň Fideszu, aby vládna strana mohla svojou výzvou osloviť každého občana.

Server pripomenul, že podobný list s priloženým šekom adresoval voličom Orbán aj v roku 2018, keď však hlavnou výzvou bola podľa neho ochrana Maďarska proti Sorosovi.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Neprehliadnite

Orbán po znovuzvolení: Vlasť, vieru a pôdu nevymeníme, ani nepredáme

Opozičný líder vyzval na jednotu

Ferenc Gyurcsány, predseda Demokratickej koalície (DK), ktorá je najsilnejšou opozičnou stranou, v pondelok na Facebooku vyzval šesť opozičných strán na jednotu. Pripomenul, že voči ich spoločnému premiérskemu kandidátovi Péterovi Márki-Zayovi sa objavili kritické hlasy zo strany predsedu Jobbiku Pétera Jakaba i novej predsedníčky strany Momentum Anny Donáthovej.

„Opozícia zdolá Orbána iba s Márki-Zayom," podčiarkol expremiér Gyurcsány.

Rok 2022 je v Maďarsku rokom parlamentných volieb, ktoré budú deviatymi po zmene režimu. Aktuálne druhá Orbánova vláda sa ujala moci v parlamentných voľbách v roku 2010.

macron orban
Neprehliadnite

S politickým protivníkom za stolom. Macron s Orbánom sa zhodli na posilnení kontroly hraníc

Orbánovi vyjadril podporu aj Trump

„Maďarský premiér Viktor Orbán skutočne miluje svoju krajinu a chce bezpečie pre svoj ľud," uviedol Trump vo zverejnenom vyhlásení a dodal, že je presvedčený, že Orbán odviedol „skvelú prácu pri ochrane Maďarska a zastavení nelegálneho prisťahovalectva". Podľa bývalého republikánskeho prezidenta by malo byť Orbánovi „umožnené pokračovať v jeho úsilí aj po ďalších voľbách".

Trump v dokumente zároveň dodal, že súčasný predseda maďarskej vlády je „silný vodca", ktorého „všetci rešpektujú".

WA 15 archív Dallas - Na archívnej snímke z 11. júla 2021 americký exprezident Donald Trump vystupuje na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v Dallase. Americké ministerstvo spravodlivosti v piatok 30. júla 2021 nariadilo Federálnej daňovej správe (IRS), aby daňové priznania bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa odovzdala výboru Snemovne reprezentantov pre finančnú legislatívu. FOTO TASR/AP 

 
FILE - In this July 11, 2021, file photo former president Donald Trump speaks at the C
Neprehliadnite

Kauza Kapitol: Trump požiadal najvyšší súd, aby zastavil vydanie dokumentov vyšetrovateľom