Bývalý americký prezident Donald Trump vo štvrtok najvyšší súd požiadal, aby zastavil vydanie dokumentov z vyšetrovania útoku na washingtonský Kapitol zo 6. januára. Tieto dokumenty požadujú vyšetrovatelia. Informovala o tom agentúra AFP.

Trumpovi právnici tvrdia, že bývalý prezident má právo uplatniť svoju výsadu a udržať tieto dokumenty v tajnosti aj po tom, ako sa jeho (Trumpovo) obdobie vo funkcii skončilo, píše AFP.

Predmetné dokumenty sa v súčasnosti nachádzajú v Národnom archíve a majú byť sprístupnené výboru Snemovne reprezentantov Kongresu USA, ktorý januárový útok vyšetruje. Do Kapitolu vtedy násilne vnikli stovky Trumpových priaznivcov a o život prišlo päť ľudí.

Čo chce výbor zistiť

Vyšetrovanie má za cieľ pripraviť opatrenia na zabránenie ďalším takýmto útokom. Výbor dokumenty žiada, aby zistil akú úlohu zohral Trump v pokuse o zvrátenie výsledkov amerických prezidentských volieb z novembra 2020, píše na svojej webovej stránke stanica CNN.

Ostrosledovaný zápas si na vlastné oči nedal ujsť ani bývalý prezident USA Donald Trump.
Neprehliadnite

Trump bez servítky, exprezident chce žalobou zabrániť zverejneniu písomností o útoku na Kapitol

Súd nižšej inštancie ešte v novembri tohto roka rozhodol, že súčasný prezident Joe Biden mal právomoc umožniť vydanie týchto dokumentov výboru Kongresu USA. Federálny odvolací súd 9. decembra toto rozhodnutie potvrdil.

Trump je obviňovaný z podnecovania

Trump, ktorý je obviňovaný z podnecovania januárového útoku, sa usiloval uplatniť svoju výsadu bývalého prezidenta. To by mu umožnilo zabrániť zverejneniu predmetných dokumentov a záznamov telefonických rozhovorov spojených s januárovým útokom.

Trumpovi právnici výbor Snemovne reprezentantov Kongresu USA obvinili, že vedie vyšetrovanie voči „politickému protivníkovi". V tejto snemovni majú prevahu demokrati, pripomína AFP.

Útok na Kapitol
Neprehliadnite

Kauza Kapitol: Predvolali Trumpovho spojenca Stonea a konšpirátora Jonesa