Bieloruský vodca Alexander Lukašenko dnes pohrozil tvrdou odplatou za akékoľvek nové sankcie Európskej únie proti Minsku. EÚ sa chystá postihnúť Lukašenkov režim za vyostrovanie migračnej krízy na hraniciach s Poľskom a pobaltskými štátmi.

A čo keď my im prerušíme zemný plyn?

„Pri obrane našej zvrchovanosti a nezávislosti sa nezastavíme pred ničím," vyhlásil Lukašenko počas porady s vládnymi predstaviteľmi. „Zohrievame Európu, ale ešte sa nám vyhrážajú, že uzavrú hranice. A čo keď my im prerušíme zemný plyn? Preto by som vedenie Poľska, Litvy a ďalším bezhlavým (politikom) odporučil, aby premýšľali, než začnú hovoriť," povedal podľa štátnej agentúry BelTA.

Bieloruská diplomacia by podľa Lukašenka mala varovať všetkých v Európe, že akonáhle zavedú dodatočné sankcie, ktoré považuje Minsk za neprijateľné, odpovie na ne.

Dvadsaťsedmička chystá nové, cielené sankcie

Európska únia sa chystá rozšíriť sankcie proti Bielorusku. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po stredajšom stretnutí s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome oznámila, že nové postihy budú namierené na osoby aj podniky. Počínanie Bieloruska, ktoré podľa EÚ cielene vyhrocuje migračnú krízu na vlastných hraniciach s Poľskom a pobaltskými krajinami, označila šéfka exekutívy únie za hybridný útok autoritárskeho režimu.

Migranti na poľsko-bieloruskej stanici.
Neprehliadnite

Vráťte sa do Minska! Poliaci posielajú migrantom na hranici s Bieloruskom varovné SMS