Poľsko nedostane peniaze z európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z pandémie nového koronavírusu, ak nezruší sporné justičné reformy, ktoré podľa EÚ oslabujú nezávislosť tamojšieho súdnictva. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rozhovore pre sobotňajšie vydanie novín Augsburger Allgemeine.

Jasne stanovené podmienky

Poľský premiér Mateusz Morawiecki tento týždeň varoval pred razantnou reakciou zo strany Varšavy, ak sa EÚ pokúsi Poľsku zablokovať financie z fondu obnovy.

Von der Leyenová v sobotňajšom rozhovore zopakovala, že pre čerpanie prostriedkov z tohto fondu boli stanovené jasné podmienky pre všetky členské štáty únie.

„Tieto investície sú k dispozícii len v prípade realizácie reforiem, a tie sú špecifikované v konkrétnych odporúčaniach pre každú krajinu," uviedla šéfka EK. „V prípade Poľska už roky platí reformná požiadavka na obnovenie nezávislosti súdnictva".

Problematická disciplinárna komora

Dlhodobý spor medzi Varšavou a Bruselom sa v súčasnosti sústreďuje hlavne na fungovanie tzv. disciplinárnej komory poľského Najvyššieho súdu, ktorá má právomoc dohliadať na činnosť sudcov, rušiť ich imunitu, znižovať im platy a začať voči nim disciplinárne konania. Podľa EÚ tento orgán narúša nezávislosť a nestrannosť sudcov, a tým aj európske právo.

Súdny dvor EÚ so sídlom v Luxemburgu v stredu rozhodol, že Poľsko musí platiť denné penále vo výške milión eur, pokým nepozastaví platnosť zákonov umožňujúcich fungovanie disciplinárnej komory. Podľa kritikov je činnosť tohto orgánu, ktorý v vznikol v roku 2017, spolitizovaná v prospech poľskej vládnucej garnitúry. Varšava tvrdí, že disciplinárna komora má spolu s ďalšími súdnymi reformami uľahčiť boj proti korupcii a reliktom komunizmu v justícii.

JB 15 Štrasburg - Poľský premiér Mateusz Morawiecki počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. októbra 2021. Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.       Šéfka exekutívy EÚ zdôraznila, že nedovolí, aby boli ohrozené
Neprehliadnite

Spor sa vyostruje. Poľsko musí platiť penále pre súdne reformy, rozhodol európsky súd