Poľsko nezastaví ťažbu hnedého uhlia v bani Turów ležiacej neďaleko poľsko-českých hraníc, pretože jej zatvorenie by ohrozilo stabilitu energetickej sústavy v krajine. Uviedol to v pondelok hovorca poľskej vlády Piotr Müller, ktorého citovala agentúra PAP.

Penále sú neprimerané, tvrdí Müller

Správa prichádza bezprostredne po tom, čo súdny dvor EÚ (CJEU) uložil Poľsku povinnosť platiť Európskej komisii (EK) denné penále vo výške 500-tisíc eur za ignorovanie nariadenia o bezodkladnom pozastavení ťažby.

KK55 Praha - Český premiér Andrej Babiš počas tlačovej konferencie v novom očkovacom centre v budove O2 Universum v Prahe 9. apríla 2021. V hale sa malo podľa podľa pôvodného plánu začať očkovať už od 11. apríla. Nakoniec se však otvorenie veľkokapacitného očkovacieho centra odkladá o tri týždne. V piatok sa tam uskutočnila generálna skúška. FOTO TASR/AP
Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis holds a press conference at the National vaccination center in Prague, Czech Republic, Friday, Apr
Neprehliadnite

Česko nestiahne žalobu na poľskú vláde pre ťažbu v bani Turów, tvrdí Babiš

„Finančné penále uložené súdnym dvorom EÚ sú neodôvodnené a neprimerané situácii," reagoval Müller vo vyhlásení. Zároveň dodal, že rozhodnutia súdnej inštancie z Luxemburgu by nemali zasahovať do oblastí, ktoré sú kľúčové pre bezpečnosť členských krajín EÚ. „Jednou z týchto oblastí je aj energetická bezpečnosť," vysvetliť Müller.

„Od začiatku tvrdíme, že zastavenie prevádzky bane Turów ohrozí stabilitu poľského energetického systému," dodal Müller a vysvetlil, že by to malo negatívne dôsledky pre milióny Poliakov, ako aj pre celú Európsku úniu. Hovorca vlády vo Varšave poznamenal, že poľská vláda chce dosiahnuť zmierne riešenie svojho sporu s Českom okolo bane Turów a že rešpektuje záujmy miestnych komunít. „Prebiehajúce rozhovory s Českou republikou sú toho dôkazom," povedal Müller s tým, že cieľom rokovaní je dosiahnuť dohodu o vyhodnotení vplyvu bane na okolitý región.

Česko žiada zastavenie tržby

Česká vláda koncom februára oznámila, že v súvislosti s plánovaným rozšírením bane Turów podala na Poľsko na pôde CJEU žalobu. Česko žiada zastavenie ťažby v bani z dôvodov nepriaznivého vplyvu na životné prostredie. Podľa Prahy má baňa negatívny vplyv na pohraničné oblasti, kde prispieva k zníženiu hladiny podzemnej vody. Environmentálni aktivisti ale aj tamojší obyvatelia sa okrem toho sťažujú aj na hluk a prašné prostredie.

CJEU nariadil v máji Poľsku, aby ťažbu v bani okamžite zastavilo, a to až do konečného rozhodnutia v prípade predmetnej žaloby.

Poland Plans To Expand Massive Open-Pit Coal Mine Near Czech Border
Neprehliadnite

Poľsko musí okamžite zastaviť ťažbu v bani Turów, nariadil to súd EÚ