Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila podporu Poľsku pri zvládaní situácie na hranici s Bieloruskom. Za legitímne považuje aj úvahy o sankciách. Uviedla to v utorok po prijatí poľského prezidenta Andrzeja Dudu v Prezidentskom paláci. Duda dodal, že Poľsko zatiaľ krízu na hranici zvláda, uvíta však politickú podporu.

„Pozícia Slovenskej republiky je jednoznačná, opätovne som vyjadrila podporu Poľsku v tejto oblasti. Samozrejme, vnímame, že treba riešiť aj zhoršujúcu sa humanitárnu situáciu na hraniciach,“ vyhlásila Čaputová.

Hybridný útok Bieloruska?

Duda hovorí o hybridnom útoku. Tisíce migrantov podľa neho zvážajú zložky z Bieloruska k zelenej hranici. „Máme dostatočné prostriedky aj sily na to, aby sme fyzicky hranicu ochránili, ale potrebujeme podporu na politickej úrovni,“ uviedol s tým, že rátajú s podporou susedov, Európskej únie a NATO.

Aktuálne sú pripravení pomôcť aj Litve a Lotyšsku. Obáva sa však provokácií z bieloruskej strany. Zároveň deklaroval poskytnutie humanitárnej pomoci každému, kto o ňu požiada.

Dôležitá ochrana klímy

Ochranu klímy označili hlavy štátov za spoločný záujem. Napriek rôznym východiskám, najmä pokiaľ ide o energetický mix, by sa podľa Čaputovej nemalo poľavovať v ambíciách. „Uvítame, ak sa Poľsko pridá k cieľu uhlíkovej neutrality do roku 2050,“ povedala.

Duda by uvítal diskusiu o nápravných opatreniach v súvislosti s transformáciou ekonomík tak, aby sa zachovali pracovné príležitosti a udržala životná úroveň obyvateľov.

Hovorili aj o právnom štáte

Čaputová vyzdvihla priateľské vzťahy SR a Poľska. Poďakovala za personálnu pomoc a poskytnutie lôžok v druhej vlne pandémie. Poľsko je tiež tretí najdôležitejší obchodný partner a investor pre Slovensko. Duda verí v ďalší rozvoj spolupráce.

Prezidenti hovorili aj o právnom štáte. „Pozorne sledujeme túto tému a veríme, že vývoj nebude mať negatívny vplyv, čo sa týka európskeho práva,“ povedala Čaputová. Vyzdvihla pokračujúci dialóg s európskymi orgánmi. Duda očakáva zlepšenie situácie a objektívny pohľad Európskej únie na dianie v Poľsku.

Poľský prezident sa v utorok stretne aj s premiérom SR Eduardom Hegerom (OĽANO) a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

Stretnutie s Hegerom

Bilaterálne vzťahy a ich rozvoj medzi Poľskou a Slovenskou republikou boli hlavnou témou rozhovoru medzi A. Dudom a slovenským predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽANO). Premiér prijal poľskú hlavu štátu počas jej utorkovej oficiálnej návštevy SR.

Predstavitelia oboch krajín skonštatovali, že Poľsko i Slovensko sa hlásia k záväzku klimatickej neutrality do roku 2050. Slovenský premiér ocenil rozhodnutie Poľska o postupnom odklone od využívania uhlia s finálnym termínom v roku 2040.

„Zároveň sme pripravení v regióne V4 vzájomne spolupracovať pri transformácii uhoľných regiónov,“ dodal Heger, ako príklad uviedol lokalitu hornej Nitry.

V súvislosti s aktuálnou situáciou na hranici s Bieloruskom vyjadril Heger plnú podporu Poľskej republike a zdôraznil, že Slovensko odmieta zneužívanie migrantov na politické účely.

Andrzej Duda tlačová konferencia po fóre Iniciatívy troch morí
Neprehliadnite

Poľský prezident si myslí, že otvorenie poľsko-bieloruskej hranice by bolo znakom slabosti EÚ