Súdny dvor EÚ so sídlom v Luxemburgu v stredu rozhodol, že Poľsko musí platiť denné penále vo výške milión eur v súvislosti so spornými súdnymi reformami. Informovala o tom agentúra DPA.

Penále pre Varšavu sú podľa verdiktu európskeho súdu „nevyhnutné na to, aby sa predišlo vážnym a nenapraviteľným škodám voči právneho poriadku Európskej únie a hodnotám, na ktorých je založená, a to najmä voči zásade právneho štátu,“ píše agentúra AP.

Stredajšie rozhodnutie prichádza po tom, čo eurokomisia požiadala o uvalenie „finančných penále“, aby sa zaistilo dodržanie júlového predbežného opatrenia Súdneho dvora EÚ voči aplikácii časti poľskej súdnej reformy. Poľský ústavný súd totiž toto rozhodnutie odmietol s tým, že je v rozpore s poľskou ústavou.

Súdny dvor EÚ predtým rozhodol, že Poľsko musí „okamžite zastaviť“ platnosť zákonov súvisiacich s fungovaním disciplinárnej komory tamojšieho Najvyššieho súdu.

Podľa EK disciplinárna komora poľského Najvyššieho súdu, ktorá vznikla v roku 2017, narúša nezávislosť súdnictva, a tým aj európske právo. Poľsko ustanovilo disciplinárnu komoru v rámci širšej súdnej reformy, ktorá sa stala predmetom dlhodobého sporu medzi Varšavou a Bruselom.

Poľská vláda tvrdí, že cieľom reformy je boj proti korupcii a reliktom komunizmu v justícii.

KK83 Varšava - Ľudia mávajú s vlajkami EÚ a poľskými vlajkami počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.   Poľský ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že niektoré články zmlúv s EÚ nie sú v súlade s poľskou ústavou a spochybnil tak nadradenosť legislatívy Únie nad poľskými zákonmi. Verdikt vyvolal vlnu nevôle zo strany európskych politikov. FOTO TASR/AP
People wave EU and Polish flags in support of Poland's EU membership during a demonstration, in Warsaw
Neprehliadnite

Poľsko vracia úder. Žiada súd EÚ, aby sa pozrel na politické nominovanie sudcov v Nemecku