Lockdown pre obyvateľov nezaočkovaných proti covidu sa v Rakúsku skončí budúci pondelok – deň predtým, ako v krajine nadobudne účinnosť zákon o povinnom očkovaní. Oznámila to v stredu rakúska vláda.

Obmedzenia pre nezaočkovaných, zavedené vlani v novembri, už experti nepovažujú za potrebné, pretože nehrozí preťaženie nemocničných jednotiek intenzívnej starostlivosti, uviedli rakúsky kancelár Karl Nehammer a minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein.

Počet nových prípadov nákazy rastie

Vládni predstavitelia pred stredajším rokovaním kabinetu tiež oznámili, že počet nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín prekročil hranicu 30-tisíc, čo je nové denné maximum v Rakúsku od začiatku pandémie.

Takéto číslo je v súlade s prognózami, podľa ktorých v krajine najbližší týždeň až dva očakávajú nárast na 35–40-tisíc pozitívnych testov za deň. Vrchol „omikronovej" vlny by mala krajina dosiahnuť za asi 14 dní, uviedol podľa Mückstein.

Dospelí sa budú očkovať povinne

Od budúceho utorka 1. februára bude v Rakúsku v platnosti všeobecná očkovacia povinnosť pre dospelých – prvé opatrenie svojho druhu v Európe. Podľa rakúskych predstaviteľov je potrebné vzhľadom na nedostatočnú mieru zaočkovanosti.

Výnimku budú mať tehotné ženy a všetci, ktorí nemôžu dostať vakcínu zo zdravotných dôvodov. Oslobodení od povinnosti zaočkovať sa budú aj tí, ktorí sa z covidu uzdravili, a to do 180 dní po nákaze. Za porušenie očkovacej povinnosti budú v závislosti od príjmu hroziť sankcie do výšky 3 600 eur. V Rakúsku je dosiaľ plne zaočkovaných 75,4 percenta obyvateľov.

WA 1 Viedeň - Ľudia protestujú proti návrhu zákona o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o ktorom má hlasovať rakúsky parlament vo Viedni vo štvrtok 20. januára 2022. Zákon má nadobudnúť účinnosť 1. februára. FOTO TASR/AP   


People protest on the street against the compulsory COVID-19 vaccination that will be decided in the parliament today in Vienna, Austria, Thursday, Jan. 20, 2022. (AP Photo/Lisa Leutner)
Neprehliadnite

Rakúsko si v rámci EÚ pripísalo prvenstvo. Parlament schválil povinné očkovanie proti covidu

Ďalšie dôležité správy