V utorok pribudlo v Česku 12 366 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to približne o pätinu viac než pred týždňom, keď ich bolo 10 176, a ide o najvyšší denný prírastok od polovice decembra. V stredu ráno o tom informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Podľa českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) už medzi novými prípadmi infekcie koronavírusom v ČR prevláda nákazlivejší variant omikron.

Laboratóriá v ČR urobili v utorok okolo 92-tisíc testov, o týždeň skôr ich bolo 96-tisíc. Podiel potvrdených infekcií medzi testovanými v medzitýždennom porovnaní rastie.

Týždenná incidencia stúpla v utorok na 440 prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov, čo je o 20 viac než v predchádzajúci deň.

Najviac sa šíri v Prahe

Incidenčné číslo vzrástlo oproti predchádzajúcemu dňu vo väčšine krajov ČR. Najviac sa epidémia naďalej šíri v Prahe, kde na 100-tisíc obyvateľov za posledných sedem dní pripadá 835 nových prípadov nákazy. Relatívne najlepšia je situácia v kraji Vysočina, kde incidencia zostala na hodnote 287.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v ČR od začiatku epidémie dosiahol 2 550 711, zomrelo celkovo 36 722 infikovaných. Za utorok pribudlo podľa neúplných údajov 14 obetí, čo je hodnota, okolo ktorej sa teraz denné počty úmrtí pohybujú.

Pacientov s ochorením Covid-19 v nemocniciach ubudlo z pondelkových 2446 na 2216, vo vážnom stave sa ich nachádza 407. Pred týždňom bolo hospitalizovaných 2997 ľudí nakazených koronavírusom, pripomenuli Novinky.cz.

Absolútny rekord v Rakúsku

Omikron sa aj v Rakúsku šíri veľkou rýchlosťou. Informovala o tom agentúra APA, podľa ktorej tamojšie úrady zaznamenali absolútny rekord v počte nových prípadov nákazy.

Rakúske ministerstvo zdravotníctva v stredu potvrdilo ďalších 17 006 prípadov. To je takmer dvakrát viac ako pred týždňom.

APA pripomína, že v utorok pribudlo 11 516 infikovaných ľudí a o deň skôr 10 804. Podľa agentúry zatiaľ nie je jasné, či má variant omikron vplyv na vyťaženosť nemocníc. Počet pacientov v zdravotníckych zariadeniach totiž zostáva stabilný.

Denné prírastky na milión obyvateľov.
Zdroj: ourworldindata.org
Denné prírastky na milión obyvateľov.
Na snímke testovanie na ochorenie COVID-19 antigénovými testami v mobilnom odberovom mieste (MOM) v areáli nemocnice v Michalovciach 17. augusta 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudlo 3 251 prípadov nákazy novým koronavírusom a 42 obetí